Wśród kandydatów na katechistów w Polsce przeważają kobiety

Jednym z impulsów synodalnych jest tworzenie w Polsce szkół katechistów, których zadaniem jest pogłębienie formacji wiernych - powiedział jeden z delegatów na synod abp Józef Górzyński. Dodał, że wśród kandydatów na katechistów w naszym kraju przeważają kobiety.

Reklama

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja, w czasie której rozmawiano na temat możliwości wprowadzenia w życie doświadczenia synodalnego na grunt Kościoła katolickiego w Polsce.

Jak ocenił abp Józef Górzyński, trzeba szerzej spojrzeć w Polsce na posługi w Kościele. Zwrócił uwagę, że do już istniejących papież Franciszek dodał "posługę katechisty". Wyjaśnił, że zadaniem katechisty - w przeciwieństwie do katechety - jest pomoc w parafii w formacji religijnej świeckich, aby "mogli głębiej przeżywać swoją wiarę". Przyznał, że wśród kandydatów do katechistów w naszym kraju przeważają kobiety.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski powiedział, że "droga synodalna jest kontynuacją tego, co rozpoczął sobór watykański II". Przyznał, że najtrudniejszy etap posynodalny polega na "zrozumieniu metody synodalnej i zastosowaniu jej w różnych gremiach kościelnych jako metody słuchania, rozmawiania, rozeznawania, tworzenia decyzji (decision making)".

Zaznaczył, że jest to metoda, w której trzeba nauczyć się mówić jasno i argumentować swoje treści.

Katecheta jest urzędowym przedstawicielem Kościoła, natomiast katechista ma być świadkiem wiary i apostolskiego zaangażowania, który musi mieć dobre przygotowanie intelektualne.

Synod na temat synodalności, rozpoczęty od fazy lokalnej w październiku 2021 r., zorganizowano pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczęła się 2 października i zakończyła 26 października br. po głosowaniach nad finałowym dokumentem.

Synod zwołano w celu nakreślenia przyszłości Kościoła katolickiego. Uczestniczyło w nim 464 osób, z których 365 miało prawo głosu. W gronie tym były 54 kobiety, którym po raz pierwszy przyznano prawo do głosowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7