Synod: Wierni będą bardziej zaangażowani w proces wyboru biskupa?

Grupa studyjna postuluje większą przejrzystość i rozliczalność w procesie wyboru kandydatów do episkopatu.

Reklama

Bardziej aktywne zaangażowanie Ludu Bożego w proces wyboru nowych biskupów jest jednym z postulatów zawartych w raporcie Grupy Studyjnej nr 7, poświęconej „niektórym aspektom postaci i posługi biskupa w misyjnej perspektywie synodalnej”, której działalność została zaprezentowana podczas wczorajszej popołudniowej Pierwszej Kongregacji Generalnej. Jak wiadomo papież Franciszek powołał dziewięć grup studyjnych w celu wsparcia prac 368 uczestników drugiej sesji Synodu o Synodalności.

„Jedynie do papieża należy mianowanie biskupów lub zatwierdzanie legalnie wybranych biskupów”, przypomina tekst, a normy kanoniczne przewidują już zaangażowanie Konferencji Biskupów i członków Kościoła lokalnego w proces wyboru biskupów, «ale normy te nie zawsze wydają się być dobrze rozumiane i przestrzegane»”. Wskazano w nim na potrzebę „uznania za fundamentalny, a nie pomocniczy czy opcjonalny, lecz synodalny, czyli partycypacyjny wymiar procedury wyłaniania kandydatów do episkopatu”.

Grupa postuluje większą przejrzystość i rozliczalność w procesie wyboru kandydatów do episkopatu, „którego poufność rodzi niekiedy wśród wiernych wątpliwości co do uczciwości wprowadzonych procedur i, bardziej ogólnie, dyskomfort związany z trybami ocenianymi jako niezgodne z modelem Kościoła synodalnego” – czytamy dalej w tekście, w którym wzywa się również do «zwrócenia większej uwagi na rzeczywistość Kościoła lokalnego w procesie wyboru tych, którzy zostaną powołani do kierowania nim jako biskupi».

„Ważne jest w szczególności uwzględnienie w rozeznaniu czynników kulturowych, które zarysowują oblicze Kościoła i które ze swej natury wymagają uważnego słuchania jego członków i bezpośredniej znajomości jego doświadczeń” – brzmi zalecenie, połączone z potrzebą „bardziej skutecznego zaangażowania organów synodalnych diecezji w proces wyboru biskupów, począwszy od Rady Kapłańskiej i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Pod koniec tego rozeznawania, na przykład, Kościół lokalny mógłby zostać wezwany do sporządzenia profilu biskupa, jakiego czuje, że potrzebuje” – postuluje Grupa 7.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9