Pożegnano biskupa obu Berlinów

W Berlinie odbył się 9 lipca pogrzeb kard. Georga Sterzinsky’ego. Hierarcha kierował stołeczną archidiecezją, gdy była przedzielona murem berlińskim.

W katedrze św. Jadwigi w Berlinie odbył się 9 lipca pogrzeb kard. Georga Sterzinsky’ego - emerytowanego metropolity tego miasta, który zmarł 30 czerwca w wieku 75 lat po długiej chorobie. Mszy świętej żałobnej przewodniczył kard. Reinhard Marx z Monachium, a koncelebrowali ja m.in. przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch, kard. Walter Kasper z Watykanu, nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Perissét i abp Andrzej Dzięga ze Szczecina.

W telegramie papieskim, odczytanym podczas uroczystego Requiem, Benedykt XVI przypomniał, że kardynał kierował diecezją, a później archidiecezją stołeczną w trudnym czasie, gdy była ona rozdzielona Murem Berlińskim. Później hierarcha podjął się trudnego zadania jednoczenia wschodnich i zachodnich katolików, ale zawsze „zależało mu, by wspomagać ludzi pozbawionych ojczyzny, uciekinierów i migrantów oraz dać im poczucie ojczyzny na łonie Kościoła” - napisał Ojciec Święty.

Bp Joachim Wanke z Erfurtu podkreślił w homilii, że zmarły z pokorą brał na siebie ciężar posługi, problemy zdrowotne i szybko zmieniające się wyzwania w pracy duszpasterskiej. Biskup, który był zaprzyjaźniony z kardynałem, powiedział, że „zawsze był on z krwi i kości duszpasterzem”, a swoje „najpiękniejsze lata przeżył jako proboszcz w trudnych enerdowskich czasach w Jenie”.

Oprócz licznych biskupów i kapłanów, w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział wielu przedstawicieli świata kultury i polityki, w tym ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda. Wśród zaproszonych gości byli również biskupi pomocniczy sąsiadujących z Berlinem diecezji w Polsce: Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i Krzysztof Zadarko z koszalińsko-kołobrzeskiej.

Część wiernych zebrała się przed specjalnie wystawionymi przed katedrą telebimami. Po Mszy kardynała pochowano w krypcie katedry św. Jadwigi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8