Starożytne Kościoły wschodnie i prawosławni potwierdzili tradycyjną chrześcijańską naukę.
Potwierdzenie instytucji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz stanowcze odrzucenie stosunków między osobami tej samej płci zawiera wspólny dokument przedstawicieli Kościołów prawosławnych i wschodniochhrześcijańskich, podpisany na zakończenie ich spotkania w Egipcie. Odbyło się ono w dniach 16-17 września w rezydencji patriarszej w koptyjskim klasztorze Deir Amba Biszoi (św. Paisjusza Wielkiego) w Wadi an-Natrun w północnej części kraju z inicjatywy głowy Kościoła koptyjskiego patriarchy Teodora (Tawadrosa) II i miało za zadanie przygotowanie przyszłej jedności obu rodzin kościelnych. Było to pierwsze takie wydarzenie po 34 latach.
Spotkanie, które przebiegało pod hasłem "Miłość Chrystusa przynagla nas" (2 Kor 5, 14), rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem Teodora II w cerkwi klasztornej Przemienienia Pańskiego. Potem, witając przybyłych wezwał Kościoły, uczestniczące w wydarzeniu, do "budowania stosunków miłości w Chrystusie, pogłębiania wzajemnego zrozumienia, kontynuowania dialogu i nieustannej modlitwy". Wspomniał także o konieczności wyrażania "jednym głosem prawosławnym naszego wspólnego poglądu na globalne problemy społeczne, budzące zatroskanie naszych Kościołów".
Z kolei prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w nadesłanych pozdrowieniach do zgromadzonych w klasztorze członków obu nurtów chrześcijaństwa wschodniego podkreślił ważność jedności chrześcijańskiej i współpracy wzajemnej, aby nie «stwarzać przeszkód Ewangelii Chrystusowej»".
Następnie referaty przedstawili dwaj współprzewodniczący Wspólnej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołami Prawosławnymi a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi – metropolita chalcedoński Emanuel (Patriarchat Konstantynopolski) i koptyjski metropolita El Quosia – Tomasz. Obrady toczyły się zarówno w formacie okrągłego stołu, łączącego wszystkich uczestników, jak i w oddzielnych dyskusjach – według obu "rodzin kościelnych": prawosławnej i wschodniochrześcijańskiej. Wszyscy delegaci wyrazili zaniepokojenie "z powodu kryzysu w sprawach rodziny i wyzwań antropologicznych w dzisiejszym zeświecczonym społeczeństwie". Podkreślili też swą wierność tradycyjnemu, chrześcijańskiemu rozumieniu małżeństwa jako "nierozerwalnego i opartego na miłości związku mężczyzny i kobiety" oraz potępili usprawiedliwianie "małżeństw" jednopłciowych odwoływaniem się do "absolutnej wolności ludzkiej".
Mówiąc o dążeniu do pełnej jedności uczestnicy obrad przypomnieli "owocne wyniki dialogu", który wypracował konkretne kroki potrzebne do przywrócenia jej, przywołując w tym kontekście "mapę drogową", uzgodnioną na spotkaniu wspólnej grupy roboczej w Atenach w dniach 24-25 listopada 2014 r. Wokół tego zagadnienia toczyła się ożywiona owocna dyskusja – podkreślono w oświadczeniu oficjalnym, ogłoszonym po spotkaniu.
Postanowiono również przedłużyć pracę dwóch podkomitetów Wspólnej Komisji – liturgicznego i duszpasterskiego, jak również powierzyć obu współprzewodniczącym spotkanie się ze zwierzchnikami Kościołów obu rodzin wyznaniowych w celu omówienia z nimi wyników działalności Komisji. Zobowiązano obie rodziny kościelne na wszystkich szczeblach: duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich do włączenia się do dialogu. Ponadto postanowiono utworzyć stronę internetową, na której znajdą się wszystkie dokumenty dotyczące tego dialogu.
Ponadto w związku z przypadającą w przyszłym roku 1700. rocznicą zwołania I Soboru Powszechnego (Nicea w 325) oraz z faktem, iż chrześcijanie wschodni i zachodni będą wtedy obchodzić Wielkanoc w tym samym czasie, uczestnicy spotkania "wyrazili życzenie, aby cały świat świętował Paschę zgodnie z tradycją Soboru Nicejskiego i paschalią [metodą obliczania kolejnych Wielkanocy - KAI] prawosławną".
W obradach w Wadi an-Natrun każdy Kościół był reprezentowany przez dwóch wysłanników, którzy przybyli z Albanii, Armenii, Bułgarii, Cypru, Egiptu, Erytrei, Grecji, Jerozolimy, Libanu, Polski, Rosji, Rumunii, Syrii i Turcji. Spotkanie to było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od 1990, gdy na czele Kościoła koptyjskiego stał patriarcha Szenuda III.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.