O godz. 11.30 czasu lokalnego 3 września samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku "Soekarno-Hatta" w Dżakarcie. Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedza Indonezję, po świętym Pawle VI w 1970 roku i świętym Janie Pawle II w 1989 roku. Od stolicy Indonezji rozpoczął on swą 45. podróż zagraniczną, w ramach której do 13 września odwiedzi także Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur.
U podnóża samolotu papieża powitali m. in. przedstawiciele Konferencji Episkopatu Indonezji z arcybiskupem Dżakarty, kard. Ignatiusem Suharyo Hardjoatmodjo, nuncjusz apostolski w Indonezji abp Piero Pioppo, minister ds. religijnych indonezyjskiego rządu oraz dwoje dzieci w tradycyjnych strojach, które ofiarowały mu kwiaty.
Podczas ceremonii powitania nie było żadnych przemówień ani prywatnych rozmów.
W towarzyszącej Ojcu Świętemu papieskiej świecie jest m. in. proprefekt dykasterii do spraw Ewangelizacji kard. Luis Tagle, abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi i substytut ds. ogólnych abp .Edgar Peña Parra,
Z lotniska papież udał się do położonej w pobliżu placu Merdeka w centrum Dżakarty nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją w czasie pobytu w stolicy Indonezji.
Pierwszy dzień wizyty Franciszka jest przeznaczony na odpoczynek i aklimatyzację.
Po dniu odpoczynku, oficjalne spotkania rozpoczną się 4 września ceremonią przed pałacem prezydenckim w Dżakarcie. Następnie Franciszek spotka się z przedstawicielami świata polityki, społeczeństwa i religii. Jeden z najważniejszych punktów podróży papieża nastąpi w czwartek, 5 września: Franciszek będzie przewodniczył międzyreligijnej uroczystości w meczecie Istiqlal, największym meczecie w Azji Południowo-Wschodniej.
Po wizycie w największym muzułmańskim kraju na świecie pod względem liczby ludności, papież uda się w piątek, 6 września, do Port Moresby, stolicy głównie chrześcijańskiej Papui Nowej Gwinei. Stamtąd uda się również na jednodniowy objazd do nadmorskiego miasta Vanimo na granicy z indonezyjską Zachodnią Nową Gwineą.
9 września Franciszek poleci do Timoru Wschodniego. Planowany jest dwudniowy pobyt w stolicy Dili, zanim papież wyruszy do ostatniego przystanku swojej podróży: wieloetnicznego i wieloreligijnego miasta Singapur. Stamtąd, 13 września, powróci do Rzymu.
Główne punkty programu wizyty 87-letniego zwierzchnika Kościoła katolickiego rozłożone są głównie na godziny poranne i popołudnia, z długimi przerwami na odpoczynek.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).