Pedagodzy "od-do"

Z apelem o rozwój ścisłej współpracy między szkołą, rodziną i Kościołem zwrócili się do polskich pedagogów uczestnicy 74. ogólnopolskiej pielgrzymki nauczycieli i wychowawców. Dwudniowe spotkanie zgromadziło na Jasnej Górze ok. 7 tys. osób.

Bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, ubolewał nad uzawodowieniem posługi pedagogów, którzy coraz częściej traktują swoją pracę najemniczo, tylko „od – do”. To, zdaniem biskupa, paraliżuje możliwości wychowawcze, które stanowią centrum wszelkich działań. W procesie wychowawczym, w sytuacji wielości propozycji, laicyzmu, dyskryminacji szkoły, nauczyciel musi wprowadzać młodych w świat ducha, ale to ma odbywać się we współpracy z rodziną i Kościołem: „Spróbujmy zobaczyć co nas łączy, spróbujmy znaleźć wspólny mianownik, nawet przy różnorodności naszego myślenia. Łączmy się dając młodym szansę pewnej spójności, jakiejś integracji wewnętrznej” – powiedział bp Dajczak.

Z kolei bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki, mówiąc w kazaniu o kryzysie polskiej szkoły wynikającym z ciągłych reform systemu edukacji, niżu demograficznego czy upadku rodziny wskazywał na konieczność rzetelnej pracy wewnętrznej samych nauczycieli i przyjmowania przez nich jeszcze większej odpowiedzialności za pomaganie uczniowi w stawaniu się człowiekiem.

Pielgrzymkę poprzedziło dziesiąte sympozjum „Szkoła we wspólnocie z rodziną i Kościołem”. W apelu do polskich nauczycieli podkreślono konieczność szukania najlepszych sposobów dialogu i współpracy oraz budowania jedności celu i wspólnej odpowiedzialności.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8