W liście do księży wymieniono 12 nadużyć.
Konferencja episkopatu Nigerii wyraziła oburzenie z powodu „alarmującego wzrostu nadużyć liturgicznych". W liście do księży episkopat stwierdził, że wspomniani duchowni dopuścili się „poważnych naruszeń”, które były „powodem zgorszenia i wstydu dla Kościoła w Nigerii”.
Dokument podpisany przez przewodniczącego konferencji episkopatu, abpa Luciusa Iwejuru Ugorji, przewodniczącego komitetu liturgicznego, bpa Augustine Ndubueze Echema i sekretarza generalnego bpa Donatusa Aihmiosion Oguna wymienia 12 konkretnych nadużyć:
Uważa się, że Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, ma najwyższy odsetek uczestnictwa we Mszy Świętej na świecie. Według grupy Open Doors, Nigeria jest również jednym z krajów w których najbardziej pleni się przemoc fundamentalistów islamskich oraz porwania duchownych przez bandytów.
W swoim liście biskupi stwierdzili, że kapłani, którzy nie przestrzegają norm liturgicznych Kościoła, są winni „poważnej zdrady” i „sprowadzania wiernych na manowce”. „Przypominamy naszym księżom, że ołtarz nie jest sceną teatralną, a liturgia nie jest miejscem dla nowinek. Kościół dał nam jasne wytyczne dotyczące sposobu sprawowania liturgii i należy ich przestrzegać bez wyjątku. Wierność normom Kościoła nie jest opcjonalna - jest obowiązkowa. Wierni zasługują na prawdziwą i pełną czci celebrację tajemnic naszej wiary” – podkreślili.
List zawiera również apel do biskupów, aby podjęli zdecydowane działania na rzecz przezwyciężenia tych nadużyć. „Wierni oczekują od was przywództwa, a waszym świętym obowiązkiem jest zapewnienie, aby liturgia w waszej diecezji była sprawowana z godnością i czcią, jakiej wymaga” – stwierdzało kierownictwo nigeryjskiego episkopatu. Wezwano biskupów do stosowania środków karnych, tam gdzie to konieczne, wobec księży, którzy dopuścili się wykroczeń, „uświadamiając im powagę ich czynów i odstraszając innych od popełniania podobnych wykroczeń”.
53 proc. spośród 218 mln mieszkańców Nigerii wyznaje islam, a 46 proc. chrześcijaństwo. W obrębie chrześcijan trzy czwarte stanowią różne wyznania protestanckie, w tym ewangelikalne, a jedną czwartą katolicyzm. Zdaniem znawców sytuacji tamtejszego Kościoła, właśnie wpływom protestanckim należy przypisać wiele wspomnianych nadużyć w liturgii Kościoła katolickiego.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.