W 2023 r. we Francji doszło do prawie 1000 aktów terroru i zastraszania chrześcijan.
Francuski rząd zaapelował o „wyjątkową czujność” w obliczu „bardzo wysokiego” zagrożenia terrorystycznego dla manifestacji religijnych i miejsc kultu w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według francuskiej telewizji BFMTV szczególnie zagrożone są „nabożeństwa, zgromadzenia, procesje i pielgrzymki” w miejscach tradycyjnie związanych z kultem maryjnym.
Gérald Darmanin, francuski minister spraw wewnętrznych, ostrzegł regionalnych urzędników we wtorkowej wiadomości za pośrednictwem komunikatora Telegram, że kraj znajduje się w „bardzo wysokim stopniu zagrożenia terrorystycznego”. Dodał, że „należy zachować szczególną czujność, zwłaszcza w odniesieniu do manifestacji i miejsc o charakterze religijnym”. Doradził urzędnikom państwowym, aby byli w stałym kontakcie z miejscami kultu religijnego i rozmieścili dodatkowe siły bezpieczeństwa w „bardziej wrażliwych” lokalizacjach.
Według BFMTV, francuski minister spraw wewnętrznych poinstruował lokalnych urzędników, aby doradzali chrześcijańskim przywódcom w zakresie prewencyjnych środków bezpieczeństwa w celu wykrycia podejrzanych osób lub pojazdów przed miejscami kultu.
Według doniesień, francuski rząd może również rozmieścić swoje siły antyterrorystyczne Opération Sentinelle w kluczowych miejscach pielgrzymkowych, takich jak Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, gdzie w święto Wniebowzięcia ma zgromadzić się ponad 30 000 wiernych.
We Francji, jednym z najstarszych krajów katolickich na świecie, święto Wniebowzięcia jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia odbywają się Msze św. i procesje maryjne.
Darmanin zaznaczył, że wysoka czujność jest częściowo spowodowana trwającym międzynarodowym narażeniem Francji jako gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. i nadchodzących Igrzysk Paraolimpijskich oraz „silnymi napięciami na poziomie międzynarodowym, w szczególności na Bliskim Wschodzie”.
Ze względu na ciągłe zagrożenia terrorystyczne, od 24 marca Francja znajduje się w stanie najwyższego zagrożenia bezpieczeństwa.
Według organizacji humanitarnej Human Rights Without Frontiers International w 2023 r. we Francji doszło do prawie 1000 aktów terroru i zastraszania chrześcijan. Według Radio France Internationale, w minioną Wielkanoc francuski rząd rozmieścił 13 500 funkcjonariuszy policji i sił antyterrorystycznych w tysiącach katolickich i protestanckich miejsc kultu w całym kraju.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.