W Nigerii, gdzie przemoc jest na porządku dziennym, kościoły pozostają pełne.
„Nasza wiara jest silniejsza od strachu” – mówią żyjący w kraju chrześcijanie, do których dociera Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wśród wszystkich kontynentów to Afryka otrzymała w ubiegłym roku największe wsparcie od papieskiej organizacji.
Kościół wypełniony po brzegi. Dla wielu to już druga Msza św. w tym samym dniu. Wierni świętują niedzielę. Ich modlitwa jest szczera i głośna. Nie milkną, choć żyją w kraju, w którym nie mogą czuć się bezpiecznie. Nie dali zamknąć się w domu, choć słyszeli o tysiącach zabójstw. Nie pozwolili wydrzeć sobie wiary, choć na twarzach wielu Sióstr i Braci, prześladowanych, widzieli wypisane cierpienie. Nigeria to ich dom! Wiara jest ich skarbem! Kościół miejscem, gdzie szukają pocieszenia! Pomoc Kościołowi w Potrzebie to organizacja, na której mogą polegać!
Pracownicy papieskiej organizacji w czerwcu pojechali do Afryki. W Nigerii odbyli mnóstwo rozmów z mieszkańcami. Starszy mężczyzna siedział przed skromnym domem. Znał Pismo Święte, sięgnął po cytat z Ewangelii wg św. Mateusza: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Wyjaśnił jak rozumie ten fragment. „Każdy dzień jest walką, ale Bóg daje nam siłę, by ją przetrwać” – powiedział.
Młoda kobieta trzymała w ręku różaniec, gdy pełna przekonania wypowiadała słowa: „Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego”. Mężczyzna, który codziennie dojeżdża do miasta na rowerze, by sprzedać owoce, przyznał, że nie jest bogaty, ale cieszy się z tego, co ma. „Każdy dzień jest darem” – podkreślił.
Chrześcijanie, choć w Nigerii jest ich tyle samo co muzułmanów, czują się w swoim kraju jak mniejszość. Parafie są atakowane, księża porywani dla okupu, a organizacje monitorujące skalę prześladowań religijnych co roku raportują o tysiącach zabójstw.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które w 2023 roku zrealizowało tysiące projektów w 138 krajach, ze 143 mln euro, jakie otrzymało od Darczyńców, ponad 2 mln 365 tys. przekazało Nigerii. Afryka, m.in. ze względu na skalę przemocy, otrzymała największe wsparcie ze wszystkich kontynentów, ponad 31 proc. środków.
W Nigerii pracownicy PKWP usłyszeli od jednego z księży, że Darczyńcy papieskiej organizacji pozwalają chrześcijanom nieść światło w mrokach prześladowań. Dlatego polskie biuro nagłaśnia świadectwo Kościoła Cierpiącego, a pod hasłem „Wiara silniejsza od strachu” kontynuuje zbiórkę środków, które trafią do potrzebujących.
W Afryce z pomocy stowarzyszenia korzysta blisko 6 tys. kandydatów do kapłaństwa. W przyszłości będą oni docierać do wiernych z posługą sakramentalną i duszpasterską.
Potrzebę takiej pracy dostrzega o. Nor Raymond, który w rozmowie z PKWP ujawnił, że choć jest jeden, musi odwiedzić 18 miejsc, gdzie za każdym razem czekają na niego wierni. „Ludzie tutaj kochają Boga” – powiedział o mieszkańcach Nigerii. W kościele, w którym jest na co dzień, kilka osób zostało porwanych, a jedna zabita w swoim domu. Wiara staje się tutaj lekarstwem. „Wiemy, że Bóg jest z nami nawet w najtrudniejszych chwilach” – tłumaczyła jedna z kobiet.
To, jak potrzebny jest Kościół w kraju, gdzie powszechne staje się doświadczenie cierpienia i biedy, potwierdza historia biskupa diecezji Lafia. Ks. bp David Ajang podkreślił, że Kościół jest matką, a od matki otrzymujemy to co najcenniejsze, czyli życie. „Odkąd wszedłem do Kościoła w wieku 12 lat, nie rozstałem się już z nim. Kościół mnie wychował, a potem dał mi kapłaństwo. Uczynił mnie tym, kim jestem dzisiaj” – wyjaśnił.
O świadectwo Kościoła w Afryce konsekwentnie upomina się ks. abp Ignatius Kaigama z Abudży. „Życie w ciągłym zagrożeniu poddaje naszą wiarę próbie, ale w takich chwilach musimy być silni i zjednoczeni” – wskazał. W wywiadzie, jakiego udzielił PKWP, zaznaczył, że „wiara, która przenika życie, ma moc zmieniania świata”.
Wsparcie kampanii pod hasłem „Wiara silniejsza od strachu” jest możliwe poprzez stronę papieskiej organizacji: https://pkwp.org/kampanie/wiara-silniejsza-od-strachu/ i przelew na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).