Z okazji 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego i 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI ma zamiar w czerwcu 2012 r. ogłosić Rok Wiary. Poinformowała o tym szwajcarska agencja katolicka KIPA/APIC, powołując się na magazyn "Inside the Vatican".
Inicjatywa opracowania nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego powstała podczas obrad nadzwyczajnego Synodu Biskupów w 1985 r., zwołanego przez Jana Pawła II z okazji 20. rocznicy zamknięcia Soboru Watykańskiego II (1962-65). Na jego zakończenie papież powołał komisję złożoną z kardynałów i biskupów, pod przewodnictwem kard. Josepha Ratzingera, która przez następne pięć lat opracowywała tekst katechizmu. Sekretarzem komisji był obecny arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn. W latach 1981-91 należał on do kręgu uczniów Ratzingera i wykładał dogmatykę na wydziale teologicznym Katolickiego Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim.
Od 1986 r. członkami komisji, obok kard. Ratzingera, byli: kardynałowie Bernard Law z Bostonu oraz William Baum, Simon Lourdusamy, Jozef Tomko i Antonio Innocenti z Kurii Rzymskiej, arcybiskupi Felipe Santiago Benitez Avalos z Asunción w Paragwaju, Henry Sebastian D'Souza z Kalkuty, Néophytos Edelby z Aleppo w Syrii, Isidore de Souza z Cotonou w Beninie i Jerzy Stroba z Poznania oraz arcybiskup kurialny Jan Schotte (późniejszy kardynał).
W skład komitetu redakcyjnego wchodzili: obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Levada, wówczas arcybiskup Portland w USA, arcybiskupi (obecnie kardynałowie) Jean-Marcel Honoré z Tours, Estanislao Esteban Karlic z Parany w Argentynie i José Maria Estepa Llaurens, biskup polowy w Hiszpanii oraz biskupi: David Every Konstant z Leeds w Wielkiej Brytanii, Alessandro Maggiolini z Como we Włoszech, Jorge Arturo Medina Estévez (obecnie kardynał) z Rancagua w Chile oraz dominikanin o. Jean Corbona z Bejrutu w Libanie.
Katechizm Kościoła Katolickiego promulgował 11. października 1992 r. konstytucją apostolską „Fidei depositum” Jan Paweł II. Katechizm ukazał się najpierw w języku francuskim. Pierwsza wersja polska ukazała się w 1994 r. Łacińska "editio typica" została ogłoszona w 1998 r. Na jej podstawie opracowano ponowne tłumaczenia. W Polsce opublikowano najpierw same poprawki, a w 2002 r. drugie wydanie całego katechizmu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).