Szacunek dla życia wynika z Eucharystii

"Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary" - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 23 czerwca br., w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czasie Mszy św. odprawionej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach po procesji eucharystycznej ulicami miasta.

"Katowice mogą być dziś nazwane nie tylko miastem ogrodów, ale także miaste Eucharystii" - stwierdził abp Zimoń, nawiązując do faktu, że we wszystkich czterdziestu katowickich parafiach miały miejsce procesje z Najświętszym Sakramentem.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że pod koniec pontyfikatu bł. Jana Pawła II i w czasie pontyfikatu Benedykta XVI tematyka eucharystyczna jest bardzo mocno obecna w życiu Kościoła powszechnego.

"Od naszej relacji do Eucharystii zależy życie wieczne" - podkreślił kaznodzieja. Odnosząc się do niedawno ogłoszonych statystyk dotyczących przystępowania do Stołu Pańskiego, stwierdził, że stały wzrost może z jednej strony oznaczać rosnącą pobożność, ale może też być efektem zmniejszania się "dystansu do Komunii świętej", a nawet pewnej niewiary.

 Komentując szósty rozdział Ewangelii według św. Jana abp Zimoń wskazał, że najważniejsza jest wiara w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. "Bez wiary samo przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa to świętokradztwo" - przypomniał. Podkreślił silny związek sakramentów ze Słowem Bożym.

Metropolita katowicki powiedział, że potrzeba dziś nowej ewangelizacji."Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszegoświadectwa wiary". Dodał, że nauka społeczna Kościoła winna w nas obudzić odwagę do podejmowania istotnych reform społecznych. Jako pilną kwestię wskazał tu likwidację stref ludzi wykluczonych, takich jak w Świętochłowicach-Lipinach, gdzie kilka dni temu w pożarze zginęło pięć osób, w tym dziecko.

"Jakość naszego życia się polepsza. To godziwe. Ale o biednych i opuszczonych nie możemy zapomnieć. To wynika z tajemnicy Eucharystii" - powiedział abp Zimoń.

Wezwał również do modlitwy w tych dniach w intencji stanowiących prawo w polskim parlamencie, aby głosowali zgodnie z prawem Bożym i stanęli w obronie życia bezbronnych istot ludzkich. Zaakcentował, że to niezwykle ważna intencja. "Szacunek dla życia, każdego życia, też wynika z Eucharystii".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7