"Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary" - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 23 czerwca br., w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czasie Mszy św. odprawionej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach po procesji eucharystycznej ulicami miasta.
"Katowice mogą być dziś nazwane nie tylko miastem ogrodów, ale także miaste Eucharystii" - stwierdził abp Zimoń, nawiązując do faktu, że we wszystkich czterdziestu katowickich parafiach miały miejsce procesje z Najświętszym Sakramentem.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że pod koniec pontyfikatu bł. Jana Pawła II i w czasie pontyfikatu Benedykta XVI tematyka eucharystyczna jest bardzo mocno obecna w życiu Kościoła powszechnego.
"Od naszej relacji do Eucharystii zależy życie wieczne" - podkreślił kaznodzieja. Odnosząc się do niedawno ogłoszonych statystyk dotyczących przystępowania do Stołu Pańskiego, stwierdził, że stały wzrost może z jednej strony oznaczać rosnącą pobożność, ale może też być efektem zmniejszania się "dystansu do Komunii świętej", a nawet pewnej niewiary.
Komentując szósty rozdział Ewangelii według św. Jana abp Zimoń wskazał, że najważniejsza jest wiara w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. "Bez wiary samo przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa to świętokradztwo" - przypomniał. Podkreślił silny związek sakramentów ze Słowem Bożym.
Metropolita katowicki powiedział, że potrzeba dziś nowej ewangelizacji."Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszegoświadectwa wiary". Dodał, że nauka społeczna Kościoła winna w nas obudzić odwagę do podejmowania istotnych reform społecznych. Jako pilną kwestię wskazał tu likwidację stref ludzi wykluczonych, takich jak w Świętochłowicach-Lipinach, gdzie kilka dni temu w pożarze zginęło pięć osób, w tym dziecko.
"Jakość naszego życia się polepsza. To godziwe. Ale o biednych i opuszczonych nie możemy zapomnieć. To wynika z tajemnicy Eucharystii" - powiedział abp Zimoń.
Wezwał również do modlitwy w tych dniach w intencji stanowiących prawo w polskim parlamencie, aby głosowali zgodnie z prawem Bożym i stanęli w obronie życia bezbronnych istot ludzkich. Zaakcentował, że to niezwykle ważna intencja. "Szacunek dla życia, każdego życia, też wynika z Eucharystii".
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.