W przypadające 6 lipca w Kościele katolickim wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbędzie się 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Mszy św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej będzie przewodniczyć abp Adrian Galbas.
Tegoroczna 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę odbędzie się na rok przed jubileuszem stulecia Apostolstwa Chorych na świecie.
Centralnym punktem pielgrzymki 6 lipca będzie eucharystia o godz. 13.00. Liturgii będzie przewodniczył abp Adrian Galbas - delegata KEP ds. apostolstwa chorych. Po mszy odbędzie się droga krzyżowa i nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Eucharystię z Jasnej Góry transmitować ma TVP 3.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych ustanowił papież Paweł VI. Zgodził się także, aby Maryja pod tym wezwaniem stała się patronką Apostolstwa Chorych.
Od 1968 r. wspomnienie to obchodzone jest każdego roku 6 lipca. Jest to również dzień, w którym chorzy, niepełnosprawni i cierpiący pielgrzymują na Jasną Górę, aby Matce Bożej zawierzyć swoje troski.
Apostolstwo Chorych jest wspólnotą założoną przez ks. Jakuba Willenborga w Holandii. Została zatwierdzona przez papieża Piusa XI. Obecna działa w Polsce, we Włoszech i w Holandii. W naszym kraju liczy ponad 2,5 tys. członków. Pomaga chorym przeżywać cierpienie, ucząc ich zaufania Bogu w każdej sytuacji życia, wiary w Niego oraz miłości. Uczy także przyjmować trudne doświadczenia w duchowym zjednoczeniu z Bogiem, ofiarowując je za zbawienie siebie i innych. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.