Książka „Amicizia” autorstwa kard. José Tolentino de Mendonça, prefekta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej zwyciężyła w 12. edycji Nagrody Kardynała Michele Giordano.
Drugie miejsce zajęła książka o błogosławionej rodzinie Ulmów „Uccisero anche i bambini” ks. Pawła Rytel-Andrianika, kierownika redakcji polskiej mediów watykańskich oraz Manueli Tulli, watykanistki „Ansy”. Trzecie miejsce dla „Giovanni XXIII e Paolo VI” autorstwa historyka Marco Roncallego.
Nagroda została ustanowiona w 2012 r. i po raz pierwszy przyznana w 2013 r. Jest dedykowana kard. Michele Giordano, ważnej postaci włoskiego Kościoła, który zmarł w 2010 r. Giordano był arcybiskupem Neapolu w latach 1987-2006, a Nagroda jest sponsorowana przez tę archidiecezję. Kardynał był szczególnie zaangażowany w promocję kultury i edukacji, dlatego postanowiono co roku upamiętniać go tą nagrodą.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 21 września 2024 r. o godz. 16:00 w bazylice Incoronata Madre del Buon Consiglio w Neapolu, a przewodniczyć jej będzie metropolita Neapolu abp Domenico Battaglia, przewodniczący Nagrody Kardynała Michele Giordano.
Książka „Uccisero anche i bambini” jest pierwszą książką po włosku na temat rodziny Ulmów, która cieszy się dużym zainteresowaniem we Włoszech. W imieniu Ojca Świętego Franciszka wprowadzenie do książki napisał substytut do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Edgar Peña Parra. Publikacja ukazała się także w języku angielskim pt. „Martyred and Blessed Together”. Wydawnictwo naukowe KUL przygotowuje publikację książki w ramach Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela. Będzie dostępna bezpłatnie online w języku hiszpańskim i portugalskim.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.