Do wzrastania w prawdzie objawionej przez Chrystusa i do jej obrony wobec świata zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Zapowiedział także opublikowanie we wrześniu dokumentu na temat kultu Najświętszego Serca Jezusowego.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie Polaków. W tych dniach obchodzicie rocznicę pierwszej podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Ojczyzny oraz jego modlitwy do Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi, waszej ziemi – i zostało ono odnowione. Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność, która pochodzi od Ducha, nie jest „zachętą do hołdowania ciału”, jak mówi św. Paweł, lecz zobowiązaniem do wzrastania w prawdzie objawionej przez Chrystusa i do jej obrony wobec świata. Z serca wam błogosławię.
Papieską audiencję streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:
Tematem dzisiejszej katechezy jest biblijne imię Trzeciej Osoby Trójcy Świętej: Duch Święty. Ale „Duch” to wersja zlatynizowana. Imię Ducha, pod którym znali Go prorocy, psalmiści, Maryja, Jezus i Apostołowie, to Ruah, co oznacza tchnienie, wiatr, oddech. W Wieczerniku Duch zstąpił na Apostołów „jakby uderzenie gwałtownego wiatru”. Obraz wiatru służy wyrażeniu mocy Ducha. Duch i moc to powtarzająca się kombinacja w całej Biblii. Jezus zwraca też uwagę na inny aspekt, na wolność. Wiatr jest jedyną rzeczą, której nie można okiełznać. Tak samo i Ducha nie da się zamknąć w definicjach czy traktatach. On tworzy i ożywia instytucje, ale sam nie może być zinstytucjonalizowany. „Gdzie Duch Pański – tam wolność” – pisze św. Paweł, wyjaśniając, że wolność ta to nie zachęta do hołdowaniu ciału, lecz czynienie dobra bez przymusu.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek zapowiedział opublikowanie we wrześniu dokumentu na temat kultu Najświętszego Serca Jezusowego.
„Przeżywamy miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu. 27 grudnia ubiegłego roku upłynęła 350. rocznica pierwszego objawienia się Najświętszego Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii Alacoque. Z tej okazji rozpoczął się okres obchodów, który zakończy się 27 czerwca przyszłego roku. Dlatego z radością przygotowuję dokument, który zbierze cenne refleksje wcześniejszych tekstów Magisterium i długiej historii, która sięga tekstów Pisma Świętego, aby ponownie zaproponować całemu Kościołowi dzisiaj to piękne nabożeństwo, pełne piękna duchowego. Sądzę, że wiele dobrego przyniesie nam rozważanie różnych aspektów miłości Pana, które mogą oświetlić drogę odnowy kościelnej, ale także mówią coś znaczącego światu, który wydaje się tracić serce. Proszę, abyście mi towarzyszyli modlitwą w tym okresie przygotowań. Mam zamiar upublicznić ten dokument we wrześniu bieżącego roku” – powiedział papież.
--
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi uczestnicy pielgrzymki kapłanów z diecezji świdnickiej, którzy przybyli w pielgrzymce dziękczynnej z okazji 10-lecia kapłaństwa; grupa pielgrzymów z Tarnowa; pielgrzymi z parafii pw. Michała Archanioła w Szczecinie; z parafii pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Białymstoku; Liceum Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie; pielgrzymi z Włocławka; pielgrzymi z Białegostoku; grupa młodzieży szkolnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Karola Wojtyły w Nowym Mieście nad Pilicą, wraz z opiekunami; członkowie Akcji Katolickiej z Tarnowa oraz Nowego Sącza, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.