Papież: Wiarę trzeba wciąż przekazywać

„Wiarę trzeba wciąż przekazywać”. Przypomniał o tym Papież, otwierając wczoraj wieczorem w Bazylice św. Jana na Lateranie, katedrze Wiecznego Miasta, trzydniowy kongres diecezjalny.

Biorą w nim udział przedstawiciele rzymskich parafii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Tegoroczny temat brzmi: „Radość przekazywania wiary w Kościele Rzymu. Inicjacja chrześcijańska”. Benedykt XVI wskazał, że Kościół od samego początku głosi każdemu człowiekowi Chrystusa zmartwychwstałego. Już pierwsi słuchacze apostołów zrozumieli, że Jego zmartwychwstanie oświeca ludzkie życie. Z tego wydarzenia zrodziło się nowe rozumienie godności człowieka i jego wiecznego przeznaczenia, relacji między mężczyzną a kobietą, ostatecznego znaczenia cierpienia, zaangażowania w budowę społeczeństwa. Każdy z nas ma nieść światu radosną nowinę, że w Jezusie miłość Boga jest bliska każdemu człowiekowi i całej ludzkości.

„Ta nowina ma zabrzmieć na nowo w regionach o dawnej chrześcijańskiej tradycji – mówił Papież. – Bł. Jan Paweł II mówił o konieczności nowej ewangelizacji tych, którzy, choć słyszeli o wierze, nie doceniają, nie znają już piękna chrześcijaństwa, a nawet czasem uważają je za przeszkodę do szczęścia. Nowy wysiłek ewangelizacji to zadanie wszystkich członków Kościoła. W tej godzinie historii Pan powierza nam misję głoszenia ciągłej nowości Ewangelii, jak Piotr i Paweł, gdy przybyli do naszego miasta. Czyż i my dzisiaj nie mamy ukazywać piękna i rozumności wiary, nieść Bożego światła człowiekowi naszych czasów z odwagą, przekonaniem, radością? Wielu jeszcze nie spotkało Chrystusa. Im trzeba specjalnej opieki duszpasterskiej. Obok dzieci i młodzieży z rodzin chrześcijańskich, proszących dla nich o inicjację chrześcijańską, są dorośli, którzy nie otrzymali chrztu albo oddalili się od wiary i Kościoła. Jest to dziś szczególnie pilna troska duszpasterska, która wymaga, byśmy angażowali się ufnie, wspierani pewnością, że łaska Boża działa zawsze, także dziś, w sercu człowieka” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że głosicielami tej dobrej nowiny są wszyscy ochrzczeni. W szczególności do przekazywania wiary powołani są chrześcijańscy rodzice.

„Drodzy rodzice, Kościół jako troskliwa matka pragnie wspierać was w tym podstawowym zadaniu. Od najmłodszych lat dzieci potrzebują Boga, bo człowiek od początku Go potrzebuje, i zdolne są odczuć Jego wielkość. Potrafią docenić wartość modlitwy – rozmowy z samym Bogiem – i obrzędów, jak też intuicyjnie pojąć różnicę między dobrem a złem. Prowadźcie je w wierze już od najwcześniejszego wieku. Wspólnota chrześcijańska zawsze towarzyszyła formacji dzieci i młodzieży, pomagając im nie tylko zrozumieć umysłem prawdy wiary, ale też przeżywać doświadczenia modlitwy, miłości i braterstwa. Słowu wiary grozi zamilknięcie, gdy nie ma wspólnoty, która wprowadza je w praktykę, czyniąc je żywym i pociągającym jako doświadczenie rzeczywistości prawdziwego życia. Jeszcze dziś oratoria, obozy letnie, małe i wielkie doświadczenia służby są cenną pomocą dla młodych na drodze inicjacji chrześcijańskiej, by dojrzewali do konsekwentnego zaangażowania w życiu” – mówił Benedykt XVI.

Otwierając wczoraj kongres diecezji rzymskiej, Papież mówił też o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i znaczeniu katechezy. Ma ona dawać wzrastanie w znajomości Jezusa również tym, którzy już do przyjęcia sakramentów zostali doprowadzeni. Ponadto Papież zachęcił parafie, by wychowywały do modlitwy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7