Co prowadzi człowieka do Boga?

Kontemplowanie świata stworzonego, zdolność do zatrzymania się i spojrzenia w głębię nas, a także wiara innych ludzi mogą prowadzić człowieka do Boga - wskazał Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież kontynuował cykl katechez pomagających w przeżyciu obecnego Roku Wiary.

Papież przypomniał, iż dążąc do poznania Boga trzeba pamiętać, iż inicjatywa także w tej dziedzinie pochodzi zawsze do Niego. Jednocześnie zauważył, że nie brakuje dziś trudności i niełatwych doświadczeń dla wiary, często źle rozumianej.

_

TŁUMACZENIE:

„W naszych czasach pojawiło się zjawisko szczególnie niebezpieczne dla wiary: istnieje forma ateizmu, który określamy mianem „praktycznego”. Nie zaprzecza on prawdom wiary czy obrzędom religijnym, ale uważa je po prostu za nieistotne dla życia codziennego, oderwane od życia, bezużyteczne.”

Ojciec Święty wskazał na trzy drogi prowadzące do odkrycia Boga. Po pierwsze kontemplację stworzenia, jego piękna, jego budowy.

TŁUMACZENIE:

„Świat nie jest bezkształtną magmą. Lecz im bardziej go poznajemy i bardziej poznajemy jego cudowne mechanizmy, tym bardziej dostrzegamy pewien plan, widzimy, że istnieje pewna inteligencja stwórcza.”

Do poznania Boga można także dojść zatrzymując się i spoglądając w głębię nas samych oraz odczytując pragnienie nieskończoności - mówił papież. Benedykt XVI wskazał również na to, że jedną z dróg prowadzących do poznania i spotkania z Bogiem jest życie wiarą oraz świadectwo dawane przez chrześcijan w życiu codziennym.

TŁUMACZENIE:

„Wiara jest rzeczywiście spotkaniem z Bogiem, który mówi i działa w historii, który przekształca nasze codzienne życie, przemieniając w nas mentalność, oceny wartościujące, konkretne wybory i działania. Nie jest iluzją, ucieczką od rzeczywistości, wygodnym schronieniem, sentymentalizmem, ale zaangażowaniem całego życia i jest głoszeniem Ewangelii”.

Ojciec Święty podkreślił, że wiara nie jest jedynie jakimś systemem przekonań i wartości, ale spotkaniem człowieka z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Natomiast chrześcijaństwo jest nie tyle moralnością czy etyką, ile wydarzeniem miłości, jest przyjęciem osoby Jezusa. Z tego powodu, chrześcijanin i wspólnoty chrześcijańskie muszą przede wszystkim patrzeć i ukazywać Chrystusa, prawdziwą Drogę, prowadzącą do Boga.

„Niech nasza wiara, modlitwa, świadectwo życia będą hołdem uwielbienia Boga” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków

Papież pozdrowił także po rosyjsku grupę katechistów z diecezji św. Józefa w Irkucku, która przybyła do Rzymu ze swoim biskupem Cyrylem Klimowiczem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8