„Obecnie nasza ludzkość i Ziemia, nasz wspólny dom, są naprawdę zranione” – wskazywał dziś Papież, przyjmując ok. 100 buddyjskich mnichów z Tajlandii w Watykanie.
Delegacja przybyła ze Świątyni Leżącego Buddy (Wat Phra Chetuphon) w Bangkoku. Franciszek wspominał z radością, jak oni go podjęli podczas jego wizyty w ich ojczyźnie w 2019 r. Zachęcał zebranych do kontynuowania drogi dialogu dążącej do stawiania czoła wyzwaniom w duchu miłości wobec ludzi i naszej planety.
Ojciec Święty podkreślił tutaj 3 zasady, jakie wyrazili tajlandzcy chrześcijanie i buddyści na specjalnym spotkaniu w Bangkoku w listopadzie 2023 r.: ufność w transformacyjną moc modlitwy czy medytacji, konieczność edukowania każdego do troski o stworzenie oraz pamięć o tym, iż nikt nie zbawia się sam, pozostajemy wzajemnie powiązani. „W świetle tej prawdy wzywam was do współpracy ze wszystkimi: społeczeństwem obywatelskim, członkami innych religii, rządami, organizacjami międzynarodowymi, społecznościami akademickimi i naukowymi oraz wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami w celu promowania przyjaźni, która podtrzymuje pokój i braterstwo oraz buduje bardziej inkluzywny świat” – mówił Franciszek.
Doceniając rozwój wzajemnych relacji, Ojciec Święty zwrócił się do zebranych ze słowami: „Z serca dziękuję za uprzejmy gest przybycia do Watykanu i zachęcam do dalszego ożywienia dialogu oraz współpracy, zwłaszcza z Kościołem katolickim w Tajlandii, w duchu stałej przyjaźni”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).