Chodzi o Niceę, w której odbył się niemal 1700 lat temu pierwszy sobór.
„Papież Franciszek pragnie wspólnie świętować rocznicę Soboru Nicejskiego i planuje przyjechać do naszego kraju, aby odwiedzić Patriarchat Konstantynopola, a następnie do Nicei i Iznika na ważne historyczne obchody tej rocznicy” – stwierdził 18 maja Bartłomiej I. Duchowy zwierzchnik prawosławia wypowiedział te słowa , na zakończenie swojej wizyty w Lizbonie, po Boskiej Liturgii odprawionej w kościele katolickim Nossa Senhora da Vitória w centrum Lizbony, w obecności patriarchy Lizbony Rui Valério.
Jak zauważa włoski watykanista, Andrea Gagliarducci na razie jest to tylko życzenie i dopiero okaże się, czy się spełni. Ale Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola i tak chciał to ogłosić, wiedząc, że taka wola istnieje i jest realna.
Należy przypomnieć, że Sobór Nicejski, pierwszy sobór ekumeniczny w historii, odbył się w 325 roku, a w przyszłym roku przypada jego 1700. rocznica. Podczas tego soboru Syn został ogłoszony współistotnym Ojcu w Symbolu Nicejskim (Credo) używanym do dziś z dodatkami konstantynopolitańskimi i ustanowił obchody Wielkanocy po równonocy wiosennej. Był to sobór niepodzielonego Kościoła i ma wielką wymowę symboliczną.
Należy dodać, że w przyszłym roku obchodzony będzie Jubileusz zwyczajny, a Wielkanoc chrześcijanie Wschodu i Zachodu będą obchodzone tego samego dnia, gdyż jej data według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego jest zbieżna.
Podczas konferencji prasowej Bartłomiej dodał, że wkrótce zostanie powołany komitet organizacyjny spotkania, składający się z czterech katolików i czterech prawosławnych. Pierwsze spotkanie komitetu odbędzie się za kilka dni w Stambule.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).