Uroczysta premiera opery góralskiej "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu", opowiadającej o związkach papieża z Tatrami i góralami, odbędzie się w niedzielę w Zakopanem. W tworzenie opery zaangażowanych jest ponad 100 góralskich śpiewaków i muzykantów z Podhala.
"Od początku nie miałem wątpliwości, że górale staną na wysokości zadania. Ludzie, którzy podjęli się tego wyzwania bardzo emocjonalnie zaangażowali się w tworzenie naszej opery i przez blisko sześć miesięcy sumiennie uczestniczyli w próbach" - powiedział PAP reżyser widowiska, Józef Pitoń.
Każda z czterech grup górali przygotowujących sztukę jest odpowiedzialna za inny akt, dlatego w poszczególnych scenach zobaczymy innych aktorów i usłyszymy innych muzykantów.
Każdy z czterech aktów widowiska, które zostanie wystawione w zakopiańskim kinie "Sokół", przygotowała inna grupa górali: z Zakopanego, Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej i Ludźmierza. Jak powiedział Pitoń, największym wyzwaniem jest skoordynowanie tych czterech niezależnych grup, gdyż wszystkie próby były prowadzone oddzielnie.
Góralskie widowisko opowiada o reakcjach Podhalan na wybór Polaka na Stolicę Piotrową, a także o papieskich pielgrzymkach pod Tatry i związkach Jana Pawła II z góralami. Operowym śpiewom towarzyszyć będzie mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrają bez partytury - ze słuchu. W każdym akcie zagra zupełnie inny skład kapeli.
Po zakopiańskiej premierze opery o Janie Pawle II, zaplanowano występ w Nowym Targu, a w sierpniu w Ludźmierzu. Jak zapewniają organizatorzy, zaproszenia do wystawienia opery napływają również z innych miast w całej Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych.
Pomysłodawcą wystawienia opery o Janie Pawle II jest pochodzący z Podhala, a obecnie pracujący w Watykanie ks. Władysław Marian Zarębczan - wykładowca, dziennikarz, publicysta, kierownik archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina.
Operę o papieżu-Polaku reżyseruje znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka. Autorką scenografii jest Ewa Dyakowska-Berbeka, artystka z teatru im. Witkacego w Zakopanem.
"Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" będzie trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów-górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była "Jadwisia spod regli" autorstwa Juliana Reimschlussela, zaprezentowana przez zespół góralski im. Klimka Bachledy w 1963 roku. W 2009 roku zespół Regle z Poronina wystawił operę "Naski Świat".
Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.