Postulator procesu Heleny Kmieć dla "Gościa": To nie będzie proces w sprawie męczeństwa

Ks. Paweł Wróbel SDS w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" tłumaczy, dlaczego w procesie beatyfikacyjnym wolontariuszki misyjnej nie będzie uwzględniana kwestia jej domniemanego męczeństwa.

Salwatorianin odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć odwiedził Boliwię, spotkał się z siostrami służebniczkami dębnickimi prowadzącymi ochronkę, w której zginęła libiążanka, a także z arcybiskupem Cochabamby. – W ochronce do dzisiaj są na ścianach wykonane przez Helenę malunki. Siostry kultywują pamięć o Helenie, a proces beatyfikacyjny z pewnością ożywi zainteresowanie jej osobą – mówi.

Ksiądz Wróbel rozmawiał także z wieloma innymi osobami. Dzięki tym wszystkim spotkaniom utwierdziło się przekonanie, że proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć nie będzie się toczył w kierunku męczeństwa. – Nie ma ku temu podstaw – dodaje. Sprawa będzie rozpatrywana pod kątem heroiczności cnót młodej misjonarki.

W rozmowie z „Gościem” ks. Wróbel mówi m.in. także o tym, jak brzmiały ostatnie słowa Heleny zapisane przez nią w wieczór przed tragiczną śmiercią. Wyjaśnia ponadto, jak będzie przebiegał sam proces.

Całość rozmowy - wraz z innymi materiałami poświęconymi Helenie Kmieć - ukaże się w serwisie internetowym „Gościa Niedzielnego” już w najbliższą sobotę.

Przypomnijmy, że pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym wolontariuszki misyjnej z Libiąża odbędzie się w piątek 10 maja w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Przewidziana jest transmisja na żywo. 

Podczas pierwszej sesji odbędzie się zaprzysiężenie trybunału. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana służebnicą Bożą.

W trakcie procesu będą przesłuchiwani świadkowie, zbierane są także świadectwa dotyczące życia Heleny i znaków, które wydarzyły się po jej śmierci i są przypisywane jej wstawiennictwu.

Postulator prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są jej wstawiennictwu.

Korespondencję można kierować:
Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8