Przewodniczący komisji charytatywnej KEP na niedzielę miłosierdzia.
Warunkiem miłości Boga jest konkretna pomoc okazywana drugiemu człowiekowi - zwrócił uwagę przewodniczący komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka z okazji przypadającego 7 kwietnia Święta Miłosierdzia Bożego.
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi niedzielę miłosierdzia, która w tym roku przypada 7 kwietnia. Inspiracją do jej ustanowienia przez papieża Jana Pawła II były objawienia św. s. Faustyny Kowalskiej. W tym roku obchodzona będzie pod hasłem "każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał". W Święto Miłosierdzia Bożego Caritas Polska obchodzi swoje święto patronalne.
W przekazanym PAP słowie na niedzielę miłosierdzia przewodniczący komisji charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka zwrócił uwagę, że hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się z przypadającą 8 kwietnia uroczystością Zwiastowania Pańskiego, która obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia. Hierarcha przypomniał, że "życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości".
Zwrócił uwagę, że "nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego". Wyjaśnił, że warunkiem miłości Boga i bliźniego jest zachowanie Bożych przykazań, zaś okazywanie pomocy jest wyrazem miłosierdzia.
Wśród wyzwań stojących przed Caritas Polska - największą instytucją charytatywną Kościoła katolickiego w naszym kraju - wskazał m.in. kryzys humanitarno-rozwojowy na świecie. "Jednym z ważniejszych obszarów aktywności Caritas jest pomoc Ukrainie prowadzona nie tylko na miejscu, gdzie zniszczenia wojenne +odzierają+ ludzi z dostępu do podstawowych dóbr materialnych, ale też w Polsce, gdzie nadal udzielana jest pomoc uchodźcom i migrantom w 28 centrach przy Caritas diecezjalnych" - napisał bp Szlachetka.
Zwrócił uwagę, że Caritas Polska prowadzi systematyczną pomoc medyczną dla mieszkańców Jemenu, oraz humanitarną i rozwojową na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej, Syrii, Libanie czy w Strefie Gazy. "Łącznie na całym świecie Caritas Polska powadzi działania pomocowe w ponad 35 krajach" - przekazał duchowny.
Zwrócił uwagę, że organizacja realizuje także szereg projektów w Polsce w tym m.in. w postaci kart "Na codzienne zakupy", programu "Tornister Pełen Uśmiechu", programu "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", "Uratuję Cię". Bp Szlachetka wspomniał również o prowadzonych przez Caritas - Domach Pomocy Społecznej, hospicjach stacjonarnych i domowych, Domach Samotnej Matki, świetlicach socjoterapeutycznych, specjalistycznych poradniach czy punktach wydawania żywności.
Przyznał, że "wszystkie dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas są możliwe dzięki ogromnej życzliwości i ofiarności ludzi".
Poinformował, że w patronalne święto Caritas w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka na cele charytatywne. Natomiast ostatni dzień Tygodnia Miłosierdzia, w tym roku - sobota, 13 kwietnia nazywany jest "Dniem Dobra".
Magdalena Gronek
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.