Administrator Apostolski archidiecezji szczecińskiej odprawił pierwszą Mszę w bazylice archikatedralnej.
Kieruję swoje zaproszenie także do tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni – powiedział bp Zbigniew Zieliński, przewodnicząc pierwszej Mszy świętej w Szczecinie jako mianowany przez papieża Franciszka administrator archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po złożeniu rezygnacji przez abp. Andrzeja Dzięgę.
Bp Zbigniew Zieliński odprawił w niedzielę pierwszą Mszę świętą w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył dotychczasowy metropolita arcybiskup Andrzej Dzięga.
– Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego (…) świeckich, w tym zaangażowanych w życie tego miasta i regionu – powiedział bp Zbigniew Zieliński. – Kieruję swoje zaproszenie także do tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi.
Biskup Zbigniew Zieliński jest jednocześnie ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante to urząd tymczasowy, do czasu wyboru nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego.
Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, „decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim Vos estis lux mundi”, który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.