W kościołach w całej Polsce w Środę Popielcową trwa zbiórka na rzecz Ukrainy.
Zaapelował o nią przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki przypomniał, że od samego początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie, Kościół w Polsce świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych.
„Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami” – napisał w swym apelu abp Gądecki.
To nie pierwszy apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w tej sprawie. Hierarcha od początku trwania wojny prosił o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce.
Arcybiskup przypomniał, że Kościół w Polsce od początku wojny świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.
Caritas Polska prowadzi 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców. Jedna trzecia z nich to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych.
Jak informuje Dominika Chylewska z Caritas Polska, liczba osób, które uzyskały pomoc rzeczową na Ukrainie w 2023 roku, przekroczyła już 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano też ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Jedna paczka zawiera produkty o wartości ok. 350 złotych. Caritas pomaga też rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że Kościół w Polsce pragnie kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego kolejny raz poprosił o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki. Ofiarodawców zapewnił serdecznej pamięci i modlitwie.
W rozmowie z KAI bp Grzybowski podsumowuje drugą sesję Synodu Biskupów o synodalności.
"Posługiwanie Księdza Arcybiskupa może stać się „budzeniem olbrzyma”, jakim są świeccy w Kościele".
Nie jest wykluczone, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.