Brazylijska Polonia dziękowała za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w Kurytybie, stolicy stanu Paraná i zarazem stolicy brazylijskiej Polonii. Uroczystej Mszy przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji Kurytyby Rafael Biernacki, wnuk polskich emigrantów. Uroczystości zorganizowała Polska Misja Katolicka w Brazylii.
Polonijne dziękczynienie odbyło się w centrum tego nowoczesnego miasta, w parku im. Jana Pawła II, gdzie znajduje się polski skansen. Jan Paweł II odwiedził Kurytybę podczas swej pierwszej podróży do Brazylii. 5 lipca 1980 r. spotkał się na stadionie Couto Pereira z Polonią brazylijską. Na tę okazję został ustawiony oryginalny dom polskich emigrantów, zbudowany z drzewa i bez użycia gwoździ.
Na progu tego domu przedstawiciele Polonii powitali Papieża solą i chlebem. Na pamiątkę tego historycznego spotkania Jan Paweł II podarował Polonii duży obraz Pani Jasnogórskiej, na którym umieścił swój podpis. Aktualnie dom, w którym witano Papieża, znajduje się w parku jego imienia. Stał się kaplicą, gdzie gromadzą się polonusi i inni Brazylijczycy na osobistą modlitwę.
Obraz Pani Jasnogórskiej był niesiony do ołtarza w uroczystej procesji przez członków straży miejskiej w galowych mundurach. W homilii polonijny biskup wypunktował cnoty nowego Błogosławionego. Podkreślił jego wpływ na umocnienie wiary w krajach, które odwiedzał jako Następca św. Piotra, a także przyczynek do przemian politycznych i kulturowych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.