Dwóch biskupów i prawie stu kapłanów żegnało w Poznaniu chrystusowca księdza Józefa Kubickiego, dyrektora Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego przy Konferencji Episkopatu Polski.
W latach 1996-1998 dojeżdżał na Papieski Wydział Teologiczny do Poznania, gdzie ukończył podyplomowe studium licencjackie i doktoranckie oraz w 2002 r. napisał i obronił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozprawę doktorską „Sakrament bierzmowania we współczesnym duszpasterstwie polskim. Na podstawie doświadczeń archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej”.
Od 1 września 1999 r. był referentem ds. misyjnych w Towarzystwie Chrystusowym. Od 31 stycznia 2001 r. pracował w Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Organizował zbiórki i przekazywał fundusze na rzecz remontów i budowy kościołów, kaplic, przedszkoli, świetlic oraz ich wyposażenia. Zabiegał też o to, by do pracy ewangelizacyjnej na Wschód wyjeżdżało jak najwięcej dobrze przygotowanych księży, sióstr i świeckich wolontariuszy z Polski. „Biskupi, którzy przyjeżdżają do Polski z krajów b. ZSRR proszą nas wciąż o pomoc personalną kapłanów i sióstr zakonnych, ponieważ zakres posługi charytatywnej i ewangelizacyjnej poszerza się o nowo powstające ośrodki pomocy wychowawczej wobec miejscowego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec dzieci osieroconych” – mówił KAI ks. Kubicki.
Zwracał też uwagę na ekumeniczny aspekt obecności katolików z Polski na tamtych terenach: „Zachęcamy udających się do pomocy Kościołowi na Wschodzie, żeby reewangelizacja tych terenów, przyczyniała się do współpracy z chrześcijanami Kościoła prawosławnego, co jest bardzo ważne w kontaktach z braćmi prawosławnymi oraz budowaniu jedności wiary, miłości i nadziei o owocną przyszłość wspólnot chrześcijańskich”.
Często także sam udawał się na Wschód. Brał udział w uroczystościach kościelnych i odwiedzał pracujących tam księży i siostry. W ostatni weekend odwiedził Siostry od Aniołów w Wilnie.
16 maja jechał do Poznania na święcenia kapłańskie chrystusowców. Zginął w wypadku samochodowym w Marysinku pod Warszawą.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.