Ponad 25 tysięcy razy śpiewane ku czci Maryi „jestem, pamiętam, czuwam” połączyło miliony Polaków czterech już pokoleń. Apel Jasnogórski ma 70 lat.
Jako odrębne nabożeństwo maryjne po raz pierwszy zostało odprawione 8 grudnia 1953 r. o godzinie 21.00 z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę. Dzięki św. Janowi Pawłowi II Apel Jasnogórski stał się dziedzictwem całego Kościoła.
Apel Jasnogórski to również od samego początku szczególny „puls” Kościoła w Polsce i naszej Ojczyzny. „Tu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej polecane są sprawy Polaków zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym” – mówi przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.
„Ta godzina stała się dzisiaj czasem, w którym modlimy się dalej za Kościół, za naszą Ojczyznę, modlimy się o jedność. Jest to moment, kiedy czujemy więź z Maryją, ale też więź między nami” – powiedział o. Samuel Pacholski.
Apel Jasnogórski to ważny element formacji duchowej, katechezy maryjnej, budowania wspólnoty. „Umacnia w wierze i daje nadzieję również w zmaganiach w niespokojnych czasach” – podkreślają pielgrzymi.
„Dzieło, które Bóg dał dla nas na trudne czasy. Ta wielka łączność budzi Polaków do życia. Jest to taki punkt odniesienia i wezwanie, żeby weryfikować, czy faktycznie «jestem», czy faktycznie «pamiętam» i naprawdę «czuwam» i wzór, jakim być synem Matki Bożej. Apel jest prośbą, a zarazem podziękowaniem, za to, co Matka Boska uczyniła dla naszej Ojczyzny” – mówili pielgrzymi.
Jubileuszowy apel poprowadzi prymas Polski, abp Wojciech Polak. Ważnym akcentem świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w częstochowskim sanktuarium jest „hołd z kwiatów” składany na wzór rzymski na placu przed figurą Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o Papieżu.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.