Droga pokory, prostoty i posłuszeństwa

- To jest podstawą Reguły Zakonu Braci Mniejszych, którą 800 lat temu zatwierdził papież Honoriusz III - tłumaczył o. Samuel Cegłowski OFM.

Reklama

Ojciec Święty zaakceptował ją i zawarł w bulli „Solet annuere” z 29 listopada 1223 r.

- Ostatnie lata w świecie franciszkańskim są zapisane wielkimi jubileuszami. Trudno, by w tym miejscu ta 800. rocznica zatwierdzenia reguły nie wybrzmiało. My dzisiaj w Kościele szukamy nowych metod ewangelizacji, a Franciszek był tym, który na tamte czasy wprowadził reformy, dokonał wielkiej rewolucji w Kościele. Zapoczątkował także nas - franciszkanów, bo do dziś istnieją zakony męskie, żeńskie opierające się na tej regule, a także instytuty i Franciszkański Zakon Świeckich - podkreślił o. Jonasz M. Pyka, gwardian z Góry Świętej Anny.

Stąd w annogórskiej bazylice w niedzielę 3 grudnia odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne z konferencją, związane z tą właśnie rocznicą.

Przytoczono tam rozdział 1 Reguły św. Franciszka: "Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Brat Franciszek przyrzeka posłuszeństwo i uszanowanie papieżowi Honoriuszowi i jego prawnym następcom, i Kościołowi Rzymskiemu. A inni bracia mają obowiązek słuchać brata Franciszka i jego następców."

- Św. Franciszek kiedy poszukiwał sensu i kierunku swojego życia, wczytał się w Boże słowo. Postanowił zacząć takie życie, wrócić do źródeł, do Tego, który jest naszym Mistrzem, Zbawicielem i wzorem w codziennym życiu. Skorzystał z takiego sposobu czytania Pisma Świętego - otwierając je na jakiejś stronie. Tam natrafił na cytaty, które mówią o posłaniu apostołów, o naśladowaniu Jezusa Chrystusa, o zostawieniu wszystkiego, o niebraniu niczego na drogę. Spodobało mu się to i chwała Panu, że i wówczas, i po 800 latach ludzie nadal chcą podążać za św. Franciszkiem. Pięknym owocem jest też rzesza świętych, zarówno wśród zakonników, jak i świeckich żyjących wg tej reguły - mówił o tym w konferencji o. Samuel Cegłowski OFM, sekretarz formacji i studiów Konferencji Północnosłowiańskiej, wykładowca franciszkanizmu w WSD.

Prócz reguły przypomniano również list św. Franciszka do ministra, a także słowa z jego testamentu.

O. Samuel opowiadał, jak przebiegał sam proces tworzenia tego dokumentu - nie został on bowiem zapisany przy stole, w jednym momencie, ale powstawał etapami, pod wpływem rozrastania się rodziny franciszkańskiej i pojawiających się z biegiem czasu wyzwań. Dlatego też mocno w słowach św. Franciszka wybrzmiewa rola posłuszeństwa Kościołowi i papieżowi i przestroga przed próbami modyfikacji i naginania zapisów reguły.

To pierwsza część tegorocznych obchodów jubileuszowych. Drugą jest rocznica „Bożego Narodzenia w Greccio”. Z tej okazji Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego (pod zwykłymi warunkami) wiernym na całym świecie, którzy od 8 grudnia 2023 r. (uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) do 2 lutego 2024 r. (święto Ofiarowania Pańskiego) nawiedzą kościół franciszkański i pomodlą się przed ustawionym tam żłóbkiem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama