Malta: zgromadzenie plenarne CCEE odpowiada na wiele wyzwań Europy

Spośród treści do podjęcia przez zebranie hierarcha wymienił m.in. toczone obecnie wojny.

„Stoimy w obliczu poważnych wyzwań, którym musimy stawić czoła wspólnie, w duchu europejskim i chrześcijańskim, który zbyt długo zdawał się padać ofiarą interesów narodowych” – wskazał abp Gintaras Grušas w przemówieniu otwierającym tegoroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Przewodniczący tego ciała otworzył tak wczoraj spotkanie, które odbywa się na Malcie do 30 listopada pod tematem: „Nowe kroki dla Kościoła synodalnego w Europie”.

Spośród treści do podjęcia przez zebranie hierarcha wymienił m.in. toczone obecnie wojny. Gościnnie przed biskupami Starego Kontynentu wystąpił kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy. Przybliżał on sytuację związaną z konfliktem w Gazie i cierpienia miejscowych mieszkańców. Abp Grušas w przemówieniu otwierającym przypomniał również tragedię napadniętej przez Rosję Ukrainy. W obu tych przypadkach pomoc humanitarna oraz dążenie do sprawiedliwego pokoju stanowią nie lada wyzwanie, które podejmują także Kościoły Europy.

Inną problematyką podejmowaną przez biskupów jest kwestia nadużyć ze strony duchowieństwa i osób konsekrowanych. Przewodniczący CCEE wskazał tutaj na raporty opracowane w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Portugalii i Włoszech. Zachęcając do postępowania na drodze oczyszczenia, abp Grušas wyraził jednak również pocieszającą świadomość, „że prawdziwym obliczem Kościoła nie są nadużycia”, bo liczni członkowie wspólnoty poświęcają się dla realnego dobra innych ludzi.

Metropolita wileński wspomniał także o wyzwaniach, jakie stawia przed nami rozwój sztucznej inteligencji. Poza nowymi możliwościami pojawia się bowiem ryzyko takiego wykorzystania technologii, które całkowicie zmieni sposób postrzegania rzeczywistości, co należy poprzedzić dogłębną refleksją etyczną.

Abp Grušas wskazał również na prześladowania chrześcijan na świecie oraz szersze wprowadzanie proaborcyjnych i proeutanazyjnych rozwiązań prawnych w Europie, a także ich praktyczne zastosowanie.

Przewodniczący CCEE zauważył, że we wszystkich tych sprawach Kościół potrzebuje jedności. „Będziemy „samarytańską Europą” tylko wtedy, gdy będziemy umieli mówić jednym głosem w tych najważniejszych kwestiach, które stawiają nas pod znakiem zapytania” – zaznaczył hierarcha, otwierając zgromadzenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9