Mniej pieniędzy na misje

W zeszłym roku spadła liczba finansowych środków Papieskich Dzieł Misyjnych i ten negatywny trend prawdopodobnie się utrzyma, choć dyrektorzy krajowych oddziałów, mimo panującego kryzysu, robią co mogą, aby zagwarantować odpowiedni poziom składek na rzecz misji.

Poinformował o tym sekretarz generalny PDM, o. Timothy Lehane Barrett w rocznym raporcie przedstawionym podczas trwającego w Rzymie zebrania plenarnego organizacji.

O. Lehane wskazał równocześnie na inną tendencję – wzrost składek ze strony „Kościołów młodych“ - podczas gdy w Kościołach szczycących się starą, sięgającą nawet antyku, tradycją obserwuje się w tym względzie trend negatywny. Sytuacja taka powoduje, że realizacja wielu projektów musi zostać ograniczona tak na płaszczyźnie narodowej jak i międzynarodowej. Zdaniem zakonnika należy wypracować nowe strategie, aby ożywić w Kościele świadomość powołania do misji. Według niego spadek środków finansowych, jakimi dysponują PDM, powinien przyczynić się do większych starań na rzecz misji na polu społecznym i wychowawczym ze strony Kościołów lokalnych.

O. Lehane wskazał także na rolę mediów w krzewieniu działalności misyjnej. „Musimy posługiwać się środkami społecznej komunikacji, i tym samym z naszym misjonarskim wyczuciem głosić Ewangelię i poprzez media informować, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za wspieranie działalności ewangelizacyjnej Kościoła“ - powiedział werbista.

Przypomniał, że w styczniu 2012 r. PDM będą obchodziły 150. rocznicę śmierci swojej założycielki, Pauliny Jaricot, która przy pomocy ubogich zainicjowała działalność stowarzyszenia, które głosiło wiarę w ciężkich dla Francji czasach. „Również dzisiaj są ciężkie czasy, lecz nie jest to powód, aby nie angażować się dalej w rozwijanie świadomości misyjnej, aby nie być w stanie odpowiedzieć na wymagania Kościoła powszechnego” – zaznaczył sekretarz generalny PDM.

„Nie możemy patrzeć na misje jako na nasz projekt. Musimy widzieć siebie jako sługi misji Boga. Nie działamy bynajmniej jako główni aktorzy. Cały Kościół a szczególnie my jesteśmy powołani, aby rozstrzygać o głównych zadaniach misji i wcielać je w nasze życie. Nie chodzi tu o transakcje finansowe, lecz o działanie Boga poprzez siłę Ducha Świętego” – mówił podczas inauguracji obrad sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, abp Piergiuseppe Vacchelli.

Wśród najważniejszych zadań stojących przed PDM wymienił przede wszystkim edukację współpracowników na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej. Zaznaczył, że nie może ona tylko mieć charakteru kulturowego, ale także uwzględniać aspekt duchowy. Ponadto ważnym zadaniem jest pogłębianie roli PDM.

W zebraniu plenarnym bierze udział ok. 120 przedstawicieli PDM z całego świata. Kościół w Polsce reprezentuje ks. Tomasz Atlas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8