Mniej pieniędzy na misje

KAI |

publikacja 12.05.2011 17:55

W zeszłym roku spadła liczba finansowych środków Papieskich Dzieł Misyjnych i ten negatywny trend prawdopodobnie się utrzyma, choć dyrektorzy krajowych oddziałów, mimo panującego kryzysu, robią co mogą, aby zagwarantować odpowiedni poziom składek na rzecz misji.

Mniej pieniędzy na misje Krzysztof Błażyca Przed mszą na jednej z placówek misyjnych w Zambii

Poinformował o tym sekretarz generalny PDM, o. Timothy Lehane Barrett w rocznym raporcie przedstawionym podczas trwającego w Rzymie zebrania plenarnego organizacji.

O. Lehane wskazał równocześnie na inną tendencję – wzrost składek ze strony „Kościołów młodych“ - podczas gdy w Kościołach szczycących się starą, sięgającą nawet antyku, tradycją obserwuje się w tym względzie trend negatywny. Sytuacja taka powoduje, że realizacja wielu projektów musi zostać ograniczona tak na płaszczyźnie narodowej jak i międzynarodowej. Zdaniem zakonnika należy wypracować nowe strategie, aby ożywić w Kościele świadomość powołania do misji. Według niego spadek środków finansowych, jakimi dysponują PDM, powinien przyczynić się do większych starań na rzecz misji na polu społecznym i wychowawczym ze strony Kościołów lokalnych.

O. Lehane wskazał także na rolę mediów w krzewieniu działalności misyjnej. „Musimy posługiwać się środkami społecznej komunikacji, i tym samym z naszym misjonarskim wyczuciem głosić Ewangelię i poprzez media informować, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za wspieranie działalności ewangelizacyjnej Kościoła“ - powiedział werbista.

Przypomniał, że w styczniu 2012 r. PDM będą obchodziły 150. rocznicę śmierci swojej założycielki, Pauliny Jaricot, która przy pomocy ubogich zainicjowała działalność stowarzyszenia, które głosiło wiarę w ciężkich dla Francji czasach. „Również dzisiaj są ciężkie czasy, lecz nie jest to powód, aby nie angażować się dalej w rozwijanie świadomości misyjnej, aby nie być w stanie odpowiedzieć na wymagania Kościoła powszechnego” – zaznaczył sekretarz generalny PDM.

„Nie możemy patrzeć na misje jako na nasz projekt. Musimy widzieć siebie jako sługi misji Boga. Nie działamy bynajmniej jako główni aktorzy. Cały Kościół a szczególnie my jesteśmy powołani, aby rozstrzygać o głównych zadaniach misji i wcielać je w nasze życie. Nie chodzi tu o transakcje finansowe, lecz o działanie Boga poprzez siłę Ducha Świętego” – mówił podczas inauguracji obrad sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, abp Piergiuseppe Vacchelli.

Wśród najważniejszych zadań stojących przed PDM wymienił przede wszystkim edukację współpracowników na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej. Zaznaczył, że nie może ona tylko mieć charakteru kulturowego, ale także uwzględniać aspekt duchowy. Ponadto ważnym zadaniem jest pogłębianie roli PDM.

W zebraniu plenarnym bierze udział ok. 120 przedstawicieli PDM z całego świata. Kościół w Polsce reprezentuje ks. Tomasz Atlas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.