Abp Szewczuk: jesteśmy serdecznie wdzięczni Polakom za wszelkie wsparcie

„Od miesiąca wróg szturmuje naszą Awdijiwkę, zasypując stepy obwodu donieckiego ciałami swoich żołnierzy, nie zadając sobie nawet trudu, by zapewnić im godny pochówek” – mówi abp Światosław Szewczuk.

Hierarcha w swoim cotygodniowym orędziu zwrócił uwagę na szczególne bóle ostatnich dni. Przypomniał o dwóch redemptorystach z Berdiańska, którzy od 16 listopada 2022 r., czyli od ponad roku przebywają w rosyjskiej niewoli i nawet nie wiadomo, gdzie się znajdują.

Pamiętając o dwóch kapłanach swojego Kościoła, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zwrócił uwagę na fakt, że co najmniej 25 tys. cywilów zostało nielegalnie aresztowanych przez władze agresora na terytoriach okupowanych. „W imieniu tych, którzy zostali pozbawieni prawa do mówienia we własnym imieniu, chcemy przemówić do całego świata: Ukraina stoi! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – zaznaczył abp Szewczuk.

Wskazał jednak również na to, iż w minionym tygodniu doszło też do pozytywnych wydarzeń. Wymienił tutaj naszą ojczyznę. „Nawet na tle nieporozumień z polskimi przewoźnikami blokującymi granice Ukrainy, czuliśmy szczególne znaki solidarności ze strony Kościoła katolickiego w Polsce” – zaznaczył hierarcha. Jako pierwszy przykład podał udostępnienie przez kard. Kazimierza Nycza pałacu arcybiskupiego do spotkania z dziennikarzami, na którym sam abp Szewczuk mógł apelować do naszego społeczeństwa: „nie zapominajcie o Ukrainie!”.

Hierarcha zwrócił także uwagę na Lublin, gdzie abp Stanisław Budzik przekazał na potrzeby grekokatolików kościół św. Jozafata, znajdujący się w centrum miasta. Chodzi o zabytkową świątynię z przełomu XIX i XX wieku. Stworzyli ją greccy kupcy. „Czujemy, że Kościół katolicki i społeczeństwo w Polsce wspierają Ukrainę nie poprzez wypowiedzi polityków czy szefów spółek handlowych, ale poprzez wdowi grosz zwykłych obywateli” – podkreślił abp Szewczuk. Dodał następnie: „dlatego dziś wyrażamy serdeczną wdzięczność narodowi polskiemu i całemu katolickiemu światu, który pomaga Ukrainie wytrwać w walce z niesprawiedliwym rosyjskim agresorem”.

Hierarcha zwrócił też uwagę na wszystkich kapłanów swojej wspólnoty, bowiem w minionym tygodniu w Zarwanicy odbyła się stała sesja synodu jego Kościoła właśnie na temat stanu księży. „Widzimy, że wojna nałożyła szczególny ciężar na barki naszych duchownych, którzy heroicznie służą swojemu ludowi nawet kosztem własnego zdrowia, z narażeniem życia” – zaznaczył abp Szewczuk. Podkreślił więc swoją i biskupów wdzięczność za taką bohaterską działalność.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9