Instytut Pamięci Narodowej podejmie współpracę z Fundacją Jana Pawła II. Wczoraj w Rzymie podpisano umowę w tej sprawie. Chodzi nade wszystko o pomoc w archiwizacji obiektów związanych z pontyfikatem Papieża Polaka oraz o ich digitalizację.
Ten krok ułatwi prace badawcze historykom – mówi ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji Jana Pawła II.
Jak tłumaczy z kolei dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, współpraca z Fundacją Jana Pawła II wpisuje się w szerszy projekt dotyczący badania historii Kościoła w czasach komunizmu.
„W IPN mamy kilkuset archiwistów, których zadaniem jest m.in. wsparcie jednostek polonijnych, kościelnych w porządkowaniu tych materiałów dotyczących najnowszych dziejów Polski. W Rzymie w Fundacji Jana Pawła II są takie materiały – podkreśla historyk. – Instytut Pamięci Narodowej prowadzi też projekt badawczy poświęcony Kościołowi w czasach komunistycznych. I to będą na pewno przydatne materiały nie tylko dla pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, ale dla wszystkich historyków. Będzie łatwiejszy dostęp poprzez umiejscowienie kopii w Warszawie; nie trzeba więc będzie zawsze jeździć do Rzymu, by szukać oryginałów.“
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.