Niemcy: 673 mln euro na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu

Raport Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kontaktów z Kościołem powszechnym.

 673 mln euro przeznaczono na inicjatywy niesienia pomocy Kościołowi powszechnemu na całym świecie. Tyle diecezje, zakony i katolickie międzynarodowe organizacje pomocowe w Niemczech wydały w 2022 r. na projekty duszpasterskie, społeczne i rozwojowe. Wynika to z raportu Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) za rok 2022, który został opublikowany w miniony piątek.

Raport roczny informuje o projektach pomocowych w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, a tym samym oferuje żywy wgląd w pracę Kościoła powszechnego. Treść najnowszego wydania koncentruje się na tych miejscach świata, gdzie toczą się wojny i panuje przemoc, oraz na pytaniu, w jaki sposób życie i wiara są możliwe w takich warunkach. Oprócz świadectw osób dotkniętych przemocą, znajdziemy też przykłady kościelnej pracy na rzecz pojednania i pamięci, towarzyszenia uchodźcom oraz refleksji nad brutalną przemocą i jak na nią reagować w imię chrześcijańskiego przesłania pokoju.

Statystyki finansowe przedstawiają pochodzenie i wykorzystanie funduszy w pracy Kościoła powszechnego. Większość tych pieniędzy pochodzi z darowizn, zbiórek i podatków kościelnych. Darowizny na rzecz katolickich organizacji pomocowych i zakonów wyniosły w 2022 roku prawie 425 milionów euro. Ponadto 29 mln euro pochodziło ze zbiórek na cele Kościoła powszechnego. Konferencja Episkopatu Niemiec (Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich) i poszczególne diecezje wsparły pracę organizacji pomocowych środkami z podatków kościelnych w wysokości prawie 47,8 mln euro. Do tych sum dołączone zostały również dotacje publiczne na kościelne projekty rozwojowe, pomoc w nagłych wypadkach i klęskach żywiołowych.

Odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty z Kościołem powszechnym bp Bertram Meier z Augsburga jest pod wrażeniem zakresu zaangażowania Kościoła. "Ta transgraniczna solidarność jest istotną częścią naszej misji jako Kościoła. Chcemy ją kontynuować w przyszłości", powiedział biskup. Szczególnie docenił ogólny wzrost gotowości wiernych do przekazywania darowizn: "Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do praktykowania solidarności z potrzebującymi na całym świecie, przekazując duże i małe dary".

Bp Meier podziękował również władzom państwowym za ich zaufanie do profesjonalizmu pracy Kościoła, które wyraża się w darowiznach na rzecz różnych agend. Odniósł się również do zaangażowania wielu wolontariuszy w parafiach, stowarzyszeniach i szkołach. To dzięki ich zaangażowaniu możliwy jest wielki zakres pracy Kościoła powszechnego.

Bp Meier zwrócił również uwagę na regularne przelewy bezpośrednie, którymi wiele parafii, szkół i stowarzyszeń wspiera swoich partnerów na południowej półkuli i w Europie Wschodniej. Ponieważ nie są one uwzględniane w statystykach, rzeczywisty zakres środków pomocowych jest jeszcze szerszy niż przedstawiony w raporcie rocznym.

W skład Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche) wchodzą przedstawiciele Konferencji Biskupów Niemiec, archidiecezji i diecezji, Niemieckiej Konferencji Przełożonych Zakonów, kościelnych organizacji pomocowych (Adveniat, Caritas International, organizacja misyjna dla dzieci "Die Sternsinger", Misereor, Missio Aachen i Monachium, Renovabis, Bonifatiuswerk der deutschen Katholiken), stowarzyszeń i innych instytucji działających na rzecz Kościoła powszechnego w Niemczech. Oprócz części tematycznej i statystycznej, raport roczny zawiera przegląd różnorodnej międzynarodowej pracy komisji.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7