W Lizbonie trwają ostatnie przygotowania przed Światowymi Dniami Młodzieży. Choć do oficjalnego rozpoczęcia pozostało jeszcze kilka dni, to radosne grupy młodych ludzi można spotkać niemal w każdym zakątku miasta. W środę do stolicy Portugalii przybędzie Papież Franciszek. Przed spotkaniem z nim młodzi przeżywają Dni w Diecezjach.
Liczne grupy młodych pielgrzymów można zobaczyć już na ulicach Lizbony. W metrze, w autobusie czy na lotnisku wita ich uśmiechnięty Papież Franciszek: “Estou contigo”, czyli “Jestem z tobą”. Na ulicach stolicy Portugalii powiewają flagi Lizbony i ŚDM, a wiele cukierni przygotowało słodycze ze zdjęciem papieża i hasłem spotkania młodych ludzi.
Tymczasem trwają Dni w Diecezjach, które poprzedzają Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Pielgrzymów z całego świata przyjmuje 17 portugalskich diecezji, w tym dwie leżące na wyspach. W miejscowości Portimão na południu Portugalii jest młodzież z diecezji łomżyńskiej.
„Obecnie uczestniczymy w festiwalu Wspólnoty Chemin Neuf, co jest dla nas pierwszym etapem ŚDM. Przyjechaliśmy na spotkanie z Papieżem Franciszkiem i z młodymi z całego świata 40-osobową grupą” – mówi ks. Tomasz Grala, koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży z diecezji łomżyńskiej. Młodzi, pytani o samopoczucie i pierwsze wrażenia podkreślają doskonałą atmosferę i otwartość młodych z innych krajów świata. Weronika wyznaje, że na festiwalu Chemin Neuf najbardziej dotknęło ją powitanie wszystkich krajów: „Uświadomiłam sobie wtedy, jak wiele jest właśnie nas, ludzi młodych tak naprawdę z każdych krańców świata i panowała niezwykła atmosfera wzajemnej życzliwości i wielkiej wiary”. Mikołaj wskazuje na super atmosferę: „Jest wielu wspaniałych ludzi. Jest naprawdę bardzo dobrze”. Z kolei Ania dzieli się tym, że w ciągu tych pierwszych dni w Portugalii spotkała „tylu wspaniałych ludzi, którzy również kochają Jezusa, tak jak my. Mam nadzieję, że kolejne dni też będą owocne i przyniosą wzrost mojej wiary i spotkam jeszcze więcej wspaniałych osób.”
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.