Arabia Północna: Kościół usiłuje dbać o jedność w różnorodności

"Mamy np. tylko jedną lub dwie świątynie, gdzie muszą się spotkać wszystkie obrządki czy wspólnoty".

Reklama

Katolicka wspólnota w Arabii Północnej stoi przed wieloma wyzwaniami, będąc mniejszościową grupą rozrzuconą po 4 krajach: Kuwejcie, Katarze, Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej. Wskazuje na to tamtejszy wikariusz apostolski, bp Aldo Berardi. Jak dodaje, papieska wizyta w regionie, do której doszło w listopadzie, pozwoliła chrześcijanom zostać bardziej zauważonymi przez muzułmańską większość, ale również bardziej zjednoczonymi, bo mogli spotkać się między sobą. Jednak jedność dalej stanowi wyzwanie.

Uczestnicząc niedawno w konferencji na temat Kościoła na Bliskim Wschodzie w Nikozji, hierarcha docenia możliwość nawiązywania kontaktów z katolikami obrządków wschodnich. W powierzonym mu regionie nie są oni wielką grupą, ale trochę na północ pozostają lokalnymi, arabskimi chrześcijanami i warto wsłuchiwać się w ich doświadczenie – zauważa bp Berardi. Przypomina, iż jego

„Jedność to codzienne wyzwanie. Bo nawet jeśli większość należy do obrządku łacińskiego, to jednak o trochę innych tradycjach pochodzenia, a istnieją jeszcze Kościoły wschodnie albo wspólnoty przybyłe z Indii posiadające bardzo wielu członków. Nasze parafie są więc wielobarwne, wieloobrzędowe, wieloetniczne, a jedność, która powinna skupiać się na wierze, nie zawsze wychodzi na światło dzienne. Więc to wyzwanie, bardzo duże wyzwanie, i usiłujemy jako Kościół katolicki szanować wszystkie tradycje, ale jednocześnie głosić jedną wiarę, bo ona właśnie jednoczy nas wokół Chrystusa zmartwychwstałego – wskazuje Radiu Watykańskiemu bp Berardi. – Chodzi tutaj o wyzwanie materialne, ponieważ mamy np. tylko jedną lub dwie świątynie, gdzie muszą się spotkać wszystkie obrządki czy wspólnoty. Jest to też wyzwanie duchowe, gdyż trzeba zachować wiarę oraz tradycje każdego Kościoła partykularnego. Mowa tu o katolickim wyzwaniu, aby stanowić przykład dla całego regionu, zwłaszcza dla świata muzułmańskiego, że pomimo różnic jesteśmy zjednoczeni wokół Chrystusa zmartwychwstałego i że nawet jeśli modlimy się na różne sposoby czy w różnych językach, zachowujemy jedność w wierze.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7