Papież Franciszek, składający wizytę na Węgrzech, odwiedził w sobotę mały kościół wspólnoty greckokatolickiej w Budapeszcie. Udał się tam z pobliskiego kościoła pod wezwaniem Elżbiety Węgierskiej, gdzie spotkał się z ubogimi i uchodźcami, między innymi z Ukrainy.
W greckokatolickim kościele Opieki Matki Bożej na Placu Róż papieża powitał zwierzchnik węgierskich grekokatolików arcybiskup metropolita Hajdúdorog-Fulop Kocsis.
"Od papieża Jana Pawła II nauczyliśmy się ważnej prawdy o tym, że Kościół Chrystusa oddycha dwoma płucami: duchem Wschodu i duchem Zachodu" - mówił zwierzchnik grekokatolików.
Podkreślił znaczenie przynależności do Kościoła katolickiego.
"Musieliśmy wiele cierpieć za tę podwójną przynależność. Nasi męczennicy zginęli nie tylko za swoją wiarę chrześcijańską, ale także w sposób szczególny za przynależność do Kościoła katolickiego" - wskazał.
"Zamiast ugiąć się pod dyktatem komunistycznej przemocy , pozostali wierni Kościołowi katolickiemu i dlatego zginęli" - dodał. Wyraził przekonanie, że wizyta Franciszka w kościele tej wspólnoty podkreśla równą godność obu obrządków.
"Zobowiązujemy się nieść wszystkim orędzie jedności i braterstwa zapewnił metropolita Fulop.
Wspólnota greckokatolicka na Węgrzech liczy około 400 tysięcy osób.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.