Kard. Parolin na Mszy w 30. rocznicę rozpadu Czechosłowacji

Pokojowe rozdzielenie Czechosłowacji na dwa państwa to wzór i źródło inspiracji dla dzisiejszej Europy.

Reklama

Relacje między Czechami i Słowakami, pokojowe rozdzielenie Czechosłowacji na dwa państwa to wzór i źródło inspiracji dla dzisiejszej Europy, którą znowu spowijają ciemności – mówił watykański sekretarz stanu z okazji 30-lecia powstania dwóch oddzielnych republik Czeskiej i Słowackiej. Z inicjatywy ambasadorów tych krajów Václava Kolaja i Marka Lisánskiego kard. Pietro Parolin odprawił Mszę w Bazylice Matki Bożej Większej.

Świątynia ta ma historyczne znaczenie dla ewangelizacyjnej misji Cyryla i Metodego. To bowiem w niej na polecenie papieża Hadriana II złożone zostały pierwsze księgi liturgiczne w języku starosłowiańskim. Przypomniał o tym w kazaniu watykański sekretarz stanu, nakreślając po krótce misję świętych apostołów Słowian na terenach dzisiejszych Czech i Słowacji. Dzięki niej ludy te przyjęły nową wizją życia i świata opartą na Ewangelii, tworząc w ten sposób podstawy dziedzictwa kulturowego i duchowego wspólnego dla obu narodów – mówił kard. Parolin. Przypomniał, że na przestrzeni wieków słowiańskie narody tego regionu stawiały czoła różnym wyzwaniom, w tym obcej dominacji i opresji. Jednak duch niezależności i samostanowienia nigdy nie osłabł i dzięki temu trwałemu dziedzictwu ewangelizacji i tożsamości kulturowej, po upadku reżimu komunistycznego, doprowadziło to do pokojowego podziału Czechosłowacji.

Nawiązując do wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie, kard. Parolin wskazał na Czechy i Słowację jako na wzór pokojowego rozwiązywania sporów. Zacytował przy tym św. Jana Pawła II, który w 1995 r. podczas wizyty w Czechach stwierdził, że „dwa narody, wcześniej zjednoczone, rozdzieliły się pokojowo, dając światu wymowną lekcję, jak podstawowe żądania samostanowienia i niepodległości mogą być rozwiązane we wzajemnym szacunku, pokoju i prawdziwym braterstwie”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7