Ukraina: Modlitwa o pokój przez wstawiennictwo św. Józefa Bilczewskiego

W przypadającą dziś setną rocznicę śmieci metropolity lwowskiego św. Józefa Bilczewskiego w katedrze lwowskiej odprawiono uroczystą Mszę św., na której obecni byli biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy, na czele z nowo wybranym przewodniczącym miejscowego episkopatu bp. Witalijem Skomorowskim, ordynariuszem łuckim.

Reklama

Setna rocznica śmieci św. Józefa Bilczewskiego, to jak podkreślił w odezwie do diecezjan, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki dobra okazja do wspólnej modlitwy o pokój, przy relikwiach tego świętego, które znajdują się w katedrze lwowskiej. Obecny na uroczystościach biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel zwrócił uwagę na potrzebę solidarności w obliczu dramatu jaki przeżywa obecnie Ukraina:

„Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie na setną rocznicę śmierci arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Zwłaszcza, że Kościół katolicki w Ukrainie przeżywa trudne momenty i na pewno potrzebuje nie tylko dobrych słów, wsparcia takiego, jakiego możemy udzielić, ale także wspólnego bycia. Przybywam z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się miejscowość Wilamowice. Właśnie z tej miejscowości wyszedł Józef Bilczewski”.

Jubileusz setnej rocznicy śmieci Józefa Bilczewskiego został także uczczony ukraińskim wydaniem książki „Boży muszkieter”, która przybliża miejscowemu czytelnikowi przesłanie tego wielkiego pasterza. Fakt o tyle ważny, że jest to pierwsza książka o tym świętym, opublikowana w języku ukraińskim.

Wiosenny dzień katakumb: wczesnochrześcijańskie symbole życia i pokoju
Dziś wiosenny dzień katakumb. Bezpłatnie można zwiedzać siedem normalnie otwartych dla pielgrzymów chrześcijańskich nekropolii. Przygotowano też specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży, aby wprowadzić ich w świat wczesnochrześcijańskiej symboliki. Tym razem tematem dnia są Drogi Pokoju. Wizyta przy grobach pierwszych chrześcijan, w tym wielu męczenników, ma być zachętą do modlitwy o pokój na Ukrainie.

Jak mówi Radiu Watykańskiemu przewodniczący Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, Wielki Post to idealny czas na pielgrzymkę do katakumb. Obecne w nich starożytne inskrypcje, symbole, malowidła i płaskorzeźby na sarkofagach bardzo często mówią o życiu i nadziei, o oczekiwaniu na zmartwychwstanie, które stało się realną perspektywą dzięki zwycięstwu Chrystusa nad śmiercią. Jak mówi ks. Pasquale Iacobone, w tę szczególną katechezę życia i nadziei są dziś wprowadzani zwłaszcza ludzie młodzi.

„Warsztaty dla najmłodszych zorganizowano przede wszystkim w katakumbach Marcelina i Piotra, gdzie dzieci uczą się odtwarzać graffiti i freski ze starożytności. Wzorami do kopiowania są symbole pokoju znajdujące się w katakumbach: od gołębia, przez gałązkę oliwną, modlącego się człowieka itd. Dzieci powielają w istocie te starożytne czynności wykonywane przez ówczesnych fossori, czyli rzemieślników, którzy pracowali w katakumbach. W pewien sposób mogą utożsamić się z tym doświadczeniem, tworząc drogę pokoju poprzez te symbole, te obrazy. Bardzo ważne jest, aby również najmłodsi poznali katakumby i ich świat. Chcemy je nauczyć odczytywać, rozszyfrowywać ten tajemniczy świat katakumb, gdzie znajdują się te graffiti, te znaki, które są swoistymi Tweetami starożytności chrześcijańskiej: są to bardzo proste, podstawowe wiadomości, ale zawierające bardzo głębokie przesłanie nadziei, pokoju, dzielenia się, braterstwa. Dzieci poprzez zabawy, poprzez warsztaty, wchodzą bezpośrednio w doświadczenie pierwszej wspólnoty uczniów Chrystusa i dotykają swoimi rękami chrześcijańskich korzeni, pierwszego przesłania wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama