Odnaleziono srebrno-złotą sukienkę z obrazu Matki Bożej, znajdującego się w kościele parafialnym w Gowarczowie w diecezji radomskiej. Inskrypcja na sukience świadczy, że była ona założona na wizerunek maryjny z okazji 500-lecia powstania parafii w 1333 roku.
- Maryja naprawdę zaczyna dawać nam znaki swojej miłości i obecności od wieków na Ziemi Gowarczowskiej - powiedział proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Dariusz Stańczyk.
Sukienka z obrazu Matki Bożej została odnaleziona przypadkiem, wśród starych desek w pomieszczeniach gospodarczych parafii. Z napisu, który znajduje się na niej wynika, że powstała na 500-lecie parafii w Gowarczowie, które przypadało na 16 kwietnia 1833 roku. Sukienkę ufundowali księża i wierni. Na znalezisku znajduje się napis „Pod Twoie obrone. Uciekamy się swęta”.
- Parafianie pamiętali, że przed laty sukienka znajdowała się na obrazie. Teraz udało się ją odnaleźć. Sukienka będzie odnowiona. Później ma zapaść decyzja, czy ponownie wróci ona na obraz Matki Bożej - powiedział ks. Dariusz Stańczyk, który przypominał, że za 10 lat parafia w Gowarczowie obchodzić będzie 700-lecie powstania.
Parafia i pierwotny kościół drewniany powstały w XIV w. Dziesięciny z wiosek oddawane były dla kolegiaty sandomierskiej. W początku XVI w. w Gowarczowie istniał kościół murowany pw. św. Piotra i św. Floriana. Patronat należał do dziedziców Gowarczowa. Pierwotny kościół murowany wzmiankowany jest w 1511 r. W 1640 r. był rozbudowany staraniem Aleksandra i Zofii Korycińskich. Obecną świątynię wzniesiono w 1774 r. staraniem Józefa Jabłonowskiego. Dedykował ją w 1778 r. bp Ignacy Kozierowski. Kościół był odnowiony w 1843 r., a w latach 1902–1904 znacznie rozbudowany staraniem ks. Antoniego Czarkowskiego. Kościół jest orientowany, tynkowany, dachy ma dwuspadowe, kryte blachą.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.