4 marca biskup Zbigniew Zieliński uroczyście objął władzę w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Uroczysty ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie odbył się 4 marca 2023 roku po jego blisko rocznej posłudze w tej diecezji w funkcji koadiutora. To historyczne wydarzenie poprzedziła o godz. 11 procesja z pobliskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Wzięło w niej udział blisko trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Licznie obecni byli duchowni katoliccy i innych denominacji chrześcijańskich, osoby konsekrowane i świeckie. Na ingres przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe.
Eucharystię rozpoczął symboliczny i najważniejszy moment ingresu, czyli przekazanie nowemu biskupowi diecezjalnemu pastorału przez jego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego. Poprzedziło go odczytanie papieskiej bulli nominacyjnej z dnia 10 marca 2022 r. Ojciec Święty napisał w niej między innymi, że Zbigniew Zieliński jeszcze jako biskup pomocniczy w Gdańsku okazał się "ozdobiony odpowiednimi zdolnościami, umiejętnością pełnienia wielorakich dzieł i zdrową nauką". Franciszek zapewnił także o swojej modlitwie "aby Pan Bóg, tchnieniem Ducha Świętego, zechciał tak zjednoczyć lud diecezji z jego Biskupem w pełnieniu Jego dzieł, aby tenże lud stawał się coraz bardziej i bardziej jednym sercem i jedną duszą, to znaczy jednym ciałem w Chrystusie".
Znaczące jest, że nowy, szósty już w historii młodej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup, otrzymał pastorał jej pierwszego zwierzchnika – kard. nom. Ignacego Jeża.
Kolejnym ważnym gestem – podjętym przez nuncjusza – było poprowadzenie nowego biskupa diecezjalnego na jego katedrę. Wówczas podczas tzw. homagium poszczególne stany Kościoła wyraziły nowemu biskupowi cześć i posłuszeństwo poprzez gest podejścia przed niego i symboliczny uścisk. W ten sposób została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Na zakończenie liturgii w katedrze koszalińskiej odbyły się przemówienia uczestników ingresu, m.in. nuncjusza apostolskiego, reprezentanta Prezydenta RP, przewodniczącego KEP, przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu, ustępującego bp. Edwarda Dajczaka oraz Prezydenta Koszalina.
Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu w katedrze diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.