Najpierw trzeba zapewnić ludziom schronienie, żywność i ubrania, potem zacznie się proces odbudowy.
Ponad 5 tys. osób zginęło w ramach trzęsienia ziemi z epicentrum w południowej Turcji, masy ludzi pozostają bez dachu nad głową. Wciąż trwa niepewność, kiedy nastąpią kolejne wstrząsy wtórne. Caritas Polska od lat obecna w regionie, rozpoczęła działania pomocowe i prosi o wsparcie. Najpierw trzeba zapewnić ludziom schronienie, żywność i ubrania, potem zacznie się proces odbudowy – zaznacza Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
Region dotknięty trzęsieniem doświadcza wieloaspektowego kryzysu od kilkunastu lat. Obok walk w Syrii i w Iraku, trwa zapaść ekonomiczna w Libanie. Na jesieni wybuchła na tamtejszych terenach epidemia cholery. To wszystko sprawia, że kraje Lewantu są w wielkiej potrzebie. Sytuację opisuje szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii.
„Trzęsienie ziemi zastało mnie w Bejrucie, stolicy Libanu. Było na tyle silne, że obudziło mnie w środku nocy i wybiegłem wraz z sąsiadami na ulicę, w deszcz. Czekaliśmy przez dwie godziny, bo nie byliśmy pewni, czy można powrócić do budynku, z tego względu że ściany popękały na każdym piętrze, w każdym mieszkaniu. Baliśmy się, że się zawali. W Syrii, gdzie Caritas Polska niesie pomoc od bardzo dawna, nadal dochodzi do wstrząsów wtórnych – opowiada szef lokalnej misji Caritas Polska. – W Aleppo sytuacja jest tragiczna. Dużo osób zginęło; ok. 5 tys. ludzi straciło dach nad głową i szuka schronienia w kościołach, szkołach, czy jakimkolwiek innym budynku, który jeszcze stoi. Niektórzy z nich dosłownie stracili dach nad głową, gdy runął ich dom; inni obawiają się wrócić do budynków mieszkalnych, bo grozi im zawalanie. Wiemy, że około stu budynków w mieście zostało uszkodzonych albo legło w gruzach, w tym budynek szkoły, którą Caritas Polska wspierała od lat w ramach programu Szkoła szkole. Ludzie nadal żyją w trwodze i panice, szczególnie, że jest wielu rannych i zabitych.“
Do Turcji i Syrii docierają kolejne ekipy ratowników. Na miejscu pracuje m.in. grupa poszukiwaczo-ratunkowa HUSAR Poland, składająca się z 76 strażaków i 5 ratowników medycznych. Trwa również akcja pomocy humanitarnej, w którą włączyła się Caritas Polska - informuje Dominik Derlicki.
„W samym Aleppo są obecni nasi współpracownicy i również mamy organizację siostrzaną Caritas Syria, niosącą pomoc na terenie całej Syrii – zaznacza Dominik Derlicki. – W chwili obecnej, jako że wstrząsy nadal trwają, musimy zapewnić schronienie, ciepły posiłek i ubrania dla ludzi, którzy stracili dach nad głową. W Syrii trwa zima: jest niska temperatura i często pada deszcz. Gdy spłyną wszystkie dane i poznamy prawdziwy rozmiar tragedii, zaczniemy żmudny proces odbudowy oraz remontów. Ogłosiliśmy zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, więc można wesprzeć działania Caritas Polska, wysyłając sms o treści POMOC pod numer 72052 albo przez stronę internetową: caritas.pl.“
Każdy może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi:
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.