Do ataku w dwóch kościołach doszło w Algeciras, w południowej prowincji Kadyks. Kapłan jest w ciężkim stanie, są też ranni. Zabójcę zatrzymano, a śledztwo prowadzone jest w kierunku terroryzmu.
Sprawę opisała wczoraj Paola Del Vecchio w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. „Panika i przerażenie w Algeciras w Andaluzji z powodu ataku mężczyzny uzbrojonego w maczetę w dwóch kościołach, gdzie został zabity zakrystian, a co najmniej cztery osoby zostały ranne, w tym proboszcz ciężko” – relacjonuje.
Napastnika już zatrzymano, a prokuratura krajowa poinformowała, że chodzi o zamach o podłożu terrorystycznym. „Według pierwszych ustaleń, 30-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego wtargnął po 18.00 do kościoła San Isidro w jednej z najpopularniejszych dzielnic i po kłótni uderzył maczetą typu katana proboszcza ks. Antonia Rodrigueza, raniąc go poważnie w szyję” – pisze P. Del Vecchio.
Później mężczyzna miał się skierować do kościoła La Palma w centrum miasta, gdzie zaczął zrzucać z ołtarza święte przedmioty. Pchnął nożem Diego Valencię, zakrystiana, który próbował go powstrzymać. Dramatyczną opowieść proboszcza ks. Juana José Mariny, który był nieobecny w świątyni podczas krwawych wydarzeń, zamieścił także hiszpański „El Pais”. „Ten biedny, ranny mężczyzna wyszedł na ulicę, by prosić o pomoc, i tam, na placu, został po raz kolejny dźgnięty. Napastnik przyszedł z kościoła San Isidro, gdzie zaatakował salezjanina, który w tym momencie odprawiał Mszę św.” – relacjonował kapłan.
Napastnik, ubrany w dżellabę [arabski katfan z Maroka dla mężczyzn – przyp. aut.], skierował się następnie do pobliskiej kaplicy Europa, gdzie został zatrzymany i aresztowany przez policję.
„Jesteśmy przerażeni faktami, które napełniają nas bólem” – powiedział burmistrz José Ignacio Landaluce, który zarządził żałobę w mieście. A bp Francisco César García Magán, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, wyraził swój ból na Twitterze: „W tych smutnych chwilach cierpienia łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i diecezją Kadyks i prosimy Boga życia i pokoju o szybkie uzdrowienie dla rannych”.
Natomiast społeczność muzułmańska – jak pisze „Avvenire” – wydała oświadczenie potępiające atak.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.