W ostatnich dniach w tym kraju śmierć już poniosło 46 osób.
Konferencja Episkopatu Peru wezwała we wtorek władze państwowe oraz uczestników antyrządowych protestów do zaprzestania przemocy w wewnętrznym konflikcie, w którym śmierć poniosło już 46 osób. Tylko pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem w położonym na południu kraju regionie Puno zabitych zostało 17 osób.
W przekazanym mediom komunikacie metropolita Trujillo abp Miguel Cabrejos wezwał w imieniu peruwiańskich biskupów do „dialogu społecznego na rzecz pokoju”. Przypomniał, że w wydanym we wtorek dokumencie, zatytułowanym „Nie zabijaj”, hierarchowie Kościoła katolickiego w Peru przekazali rodzinom zabitych wyrazy współczucia oraz zaapelowali do odrzucenia argumentu siły na rzecz dialogu. Wskazali, że manifestanci przekroczyli dozwolone ramy udziału w demonstracjach, zaś władze nadużyły środków przymusu.
Według peruwiańskiej rzecznik praw obywatelskich Eliany Revollar, większość ofiar starć w miejscowości Juliaca, gdzie od poniedziałku zginęło 17 osób, stanowią demonstranci, którzy próbowali wedrzeć się na teren miejscowego lotniska, chronionego przez służby bezpieczeństwa. Dodała, że manifestanci użyli środków bojowych, wykonanych domowym sposobem, przeciwko służbom bezpieczeństwa. Z kolei według władz regionalnych służb medycznych, dwie pierwsze ofiary zamieszek w peruwiańskim mieście poniosły śmierć na skutek ran postrzałowych.
Osoby biorące udział w trwających od grudnia protestach domagają się uwolnienia byłego prezydenta Peru Pedro Castillo, przywrócenia go na urząd szefa państwa i zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych w kraju w 2023 roku. Zgodnie z grudniową decyzją jednoizbowego parlamentu Peru, Kongresu, najbliższe wybory parlamentarne odbędą się dopiero w kwietniu 2024 roku.
Na terytorium Peru obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z zamieszkami, które wybuchły krótko po tym, gdy służby 7 grudnia zatrzymały prezydenta Pedro Castillo, który próbował rozwiązać parlament. Po odwołaniu lewicowego polityka na najwyższy urząd w państwie została powołana dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.