W godzinie rozpoczęcia w Rzymie pogrzebu papieża Benedykta XVI w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej zabiją w kościołach dzwony. Po zakończeniu uroczystości we wszystkich parafiach w Polsce zostaną odprawione Msze żałobne w intencji zmarłego papieża.
Uroczystości pogrzebowe papieża seniora zaczną się w czwartek, 5 stycznia, o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, po pogrzebie papieża, w kościołach w całym kraju zostaną odprawione Msze żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego.
W kilku polskich diecezjach w czwartek odbędą się również w katedrach centralne modlitwy za papieża Benedykta XVI, o które prosił abp Gądecki.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. "Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania "Theologia Benedicta", poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI" - czytamy w komunikacie.
Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński o godz. 18.00 będzie celebrował liturgię w kaplicy kurialnej - ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont, zaś bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski w tym samym miejscu będzie sprawował eucharystię w intencji papieża o godzinie 8.00.
Warto wiedzieć: Przebieg pogrzebu Benedykta XVI
Główna Msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana o godz. 18.00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.
W czwartek za zmarłego papieża będzie modlił się także ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk, który o godz. 15.00 będzie sprawował mszę w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się także msza żałobna za Benedykta XVI.
W reszcie polskich diecezji msze św. w kościołach katedralnych zaplanowane zostały w innym terminie.
Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.
Przeczytaj: Duchowy testament Benedykta XVI: trwajcie mocni w wierze
W uroczystościach pogrzebowych w Rzymie uczestniczy kilkunastu biskupów z Polski na czele z przewodniczącym KEP abp Stanisławem Gądeckim. W tym gronie są m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Marek Jędraszewski, abp Tadeusz Wojda SAC, abp Wojciech Polak, kard. Stanisław Dziwisz czy bp Krzysztof Nitkiewicz.
Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.
Papież senior Benedykt XVI, zmarł w sobotę 31 stycznia 2022 r. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Był 265 papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swego urzędu.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.