Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.
W 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji ds. Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.18 marca 2009 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną w Sejnach. Sakrę biskupią przyjął 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone SDB. Współkonsekratorami byli: bp Jan Tyrawa oraz abp Alfio Rapisarda. 7 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go delegatem ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś 17 grudnia 2020 r. przemianował to stanowisko na sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich. Abp Pawłowski był nim do września br.
„Trudno czynić jakąkolwiek hierarchię ważności pośród krajów czy placówek dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Troska papieża o umacnianie braci w wierze odnosi się jednakowo do wszystkich rzeczywistości tego świata i Ojciec Święty tę troskę wyraża przez swoich przedstawicieli, nie szufladkując, ani nie organizując hierarchii ważności. Kościół jest jedną rzeczywistością, obejmującą cały glob. I serce papieża ogarnia wszystkich w jednakowy sposób” - mówił abp Pawłowski w wywiadzie dla KAI w 2021 r.
Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Grecją od 1979 r., jednak swego przedstawiciela posiada w niej od 1834 r. Jednym z nich, w latach II wojny światowej był abp Angelo Roncalli, późniejszy papież a obecnie święty Jan XXIII.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).