W drugą niedzielę listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wsparcie będzie kierowane dla Ukrainy. Nie pytamy nikogo, jakiego jest wyznania, chcemy pomagać wszystkim - akcentował w czwartek w Warszawie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.
Duchowny uczestniczył w konferencji poprzedzającej XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Spotkanie zorganizowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.
Przeczytaj: Watykan: ambasador Rosji o roli papieża w wymianie jeńców
Krajem, który w tym roku zostanie otoczony szczególnym wsparciem, jest Ukraina. 13 listopada Kościół w Polsce będzie zbierał środki na pomoc ofiarom rosyjskiej napaści.
"Nasza organizacja - Pomoc Kościołowi w Potrzebie - jest otwarta na wszelką pomoc, jakiej potrzebuje ludność" - powiedział abp Wojda, który jest przewodniczącym sekcji polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wskazał, że działaniami objęto w przeszłości m.in. Syrię i Sudan.
"Tym razem, ten czternasty Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, z Kościołem potrzebującym jest dedykowany Ukrainie, wszystkim - wierzącym i niewierzącym, nie robimy selekcji, nie pytamy nikogo, jakiego jest wyznania, chcemy pomagać wszystkim" - zaznaczył abp Wojda.
"Ten dzień chcemy zadedykować tym, którzy potrzebują pomocy. Jesteśmy świadkami wielkiego dramatu, który rozgrywa się w Ukrainie" - dodał.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Przeczytaj: Ukraina: rosyjscy żołnierze niszczą wszystkie mosty w zachodniej części obwodu chersońskiego
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.