Pożar kościoła w Gizie

„Papież Franciszek pogrążył się w głębokim smutku na wieść o niedawnym pożarze kościoła Abu Sefein w Gizie, który spowodował śmierć tak wielu osób” – czytamy w telegramie kondolencyjnym przesłanym do Patriarchy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosa II.

Franciszek zapewnił o „duchowej bliskości z rannymi i osobami dotkniętymi tą tragedią”, a ofiary, w tym dzieci i biskupa Abdula Bakhita, powierzył „miłości wszechmogącego Boga, wypraszając dla wszystkich pocieszenie i siły w Panu”.

W niedzielę rano podczas Mszy na której zgromadziło się ok. 5 tys. osób, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, w świątyni wybuchł pożar, z powodu którego kościół zapełnił się dymem. Ludzie w panice zaczęli uciekać. Śmierć poniosło 41 osób, wśród nich 10 dzieci, a także lokalny biskup Abdul Bakhit. Rannych zostało kilkunastu wiernych.

Tawadros II zagwarantował pomoc dotkniętym tragedią i ich rodzinom. „Kościół nie będzie zwlekał z zaspokojeniem wszystkich potrzeb rodzin ofiar i poszkodowanych” – powiedział patriarcha.

Biskup Martyros poprowadził nabożeństwo „trzeciego dnia” w kościele Najświętszej Maryi Panny w centralnym Kairze, aby uczcić dusze zmarłych. „Cały kraj cierpi” – powiedział duchowny.

Zaledwie kilka dni po katastrofie w New Minya w Górnym Egipcie doszło do podobnego zdarzenia. W zamkniętym kościele zapłonął ogień z powodu spięcia instalacji. Udało się go szybko ugasić, nie odnotowano ofiar. Po tych wypadkach Patriarcha Tawadros poruszył problem zbyt wysokiej w stosunku do kubatury liczby wiernych gromadzących się w kościołach i konieczności odprawiania nabożeństw w większych świątyniach, a także rozważenie zbudowania nowych. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8