Zakończyło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Tegorocznym hasłem było „ISTNIENIE”. Przez tydzień w Kalwarii Pacławskiej zgromadziło się blisko 680 osób, aby wspólnie modlić się, odpoczywać i szukać odpowiedzi na pytania o sens i cel istnienia.

Reklama

To najstarsze w Polsce, katolickie spotkanie dla młodzieży, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, ponownie odbyło się z udziałem uczestników.

W programie FSM były wspólne modlitwy (nabożeństwa, Msze Święte), zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy oraz spotkania w grupach dzielenia. Były również warsztaty: 14 tematycznych spotkań, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Odbyły się m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z odkrywania talentów, udzielania pierwszej pomocy, z  psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego.

Wśród gości 35. edycji spotkania byli: abp Adam Szal, Karol Okrasa, Maja i Krzysztof Sowińscy, Maciej Kozłowski (Z Bogiem Ziomek), Tymoteusz Filar oraz zespoły: owca, MUODE KOTY, Fioretti i Teatr Tańca Lilia.

Karol Okrasa, popularny prezenter programów kulinarnych podzielił się z młodymi swoim przepisem na życie. – Przepis na życie? Być przyzwoitym i dobrym człowiekiem – nie dla siebie, ale dla kogoś. Rozglądajmy się dookoła siebie i zauważamy drugiego człowieka. Ja ten przykład miałem w domu, ja ten przykład miałem w szkole, u dziadków. Być dobrym i przyzwoitym dla innych - to przepis na sukces w  pracy zawodowej i w życiu.

29 lipca Kalwarię Pacławską odwiedził natomiast o. Marian Gołąb OFMConv, prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, który podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem odkrywania powołania.

– Zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką jest powołanie. Powołanie jest zamysłem Boga względem każdego z nas. Jest jego marzeniem o człowieku. W  moim życiu nie mogę zgubić nieba – cały czas ta świadomość powinna nam towarzyszyć, to jest moje przeznaczenie, mój cel. Słowo Boże uczy mnie jak tam dotrzeć. Nie możemy myśleć o powołaniu inaczej, jak bez perspektywy nieba. Widzę w was, w waszym entuzjazmie, słowach, postawię – postawę ucznia Jezusowego, a to jest znak, że jesteście gotowi, aby Pan Was posłał. Wierzę, że to słowo posłania „Idźcie na cały świat” – do tych różnych światów – jest dla was przeznaczone.

35. edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych zakończyła się 30 lipca. Podczas Mszy Świętej na rozesłanie o. Piotr Kantorski OFMConv zachęcał uczestników, by po powrocie do domu, rozwijali w swoich wspólnotach to, co otrzymali podczas spotkania.

–  Odnosząc się do dzisiejszego słowa, Bóg przewidział dla Maryi wielkie rzeczy, dał jej słowo, proroctwo, wizję. Przed nami również leży takie słowo, proroctwo – konkretna perspektywa. Jest to perspektywa życia w  Kościele i lokalnej wspólnocie, tam, gdzie jestem. To jest moje miejsce wzrastania i  umocnienia. To jest miejsce, gdzie słowo, jakie daje mi Bóg, będzie się wypełniało. To jest droga dla mnie i dla Ciebie – być we wspólnocie. Tam mogę usłyszeć od drugiego człowieka: „Słuchaj, to nie tak, idziemy jeszcze dalej, idziemy jeszcze ku prawdzie. Po to jest nam Kościół. Po to jest nam dana wizja od Boga, która będzie nas prowadziła, która nie kończy się z wyjazdem z Kalwarii, ale która będzie trwała”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama