Kardynał Archidiecezji Nowego Jorku Timothy Dolan uznał orzeczenie Sądu Najwyższego USA przyznające prawo trenerowi szkoły średniej do modlitwy z uczniami-zawodnikami "wielkim zwycięstwem". Odmawiając zaprzestania modlitwy został on przez władze pedagogiczne zawieszony.
Sądy niższej instancji zgadzały się z stanowiskiem kierownictwa Bremerton High School oraz okręgu szkolnego stanu Waszyngton, odsuwającym trenera Josepha Kennedy'ego od zajęć z młodzieżą. Utrzymywali, że może to być postrzegane jako przymus uczniów, czy też poparcie rządu dla konkretnej religii.
Przeczytaj: USA. Sąd Najwyższy przyznaje, że na boisku można się modlić
2 marca Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wystąpiła do Sądu Najwyższego USA o poparcie dla postawy Kennedy'ego. Po przychylnym dla niego orzeczeniu kardynał Dolan, przewodniczący Komisji Wolności Religijnej przy USCCB, akcentował, że "należy zawsze pamiętać o znaczeniu modlitwy w życiu Amerykanów".
"Wolność modlitwy jest niezbędna do moralnego obowiązku, jaki wszyscy ludzie mają wobec prawdy. () Decyzja Sądu, która zapobiega przymusowemu odrzuceniu dobrowolnej modlitwy z życia publicznego, jest wielkim zwycięstwem wszystkich Amerykanów, którzy pragną odkrywać prawdę i żyć prawdą" - podkreślił nowojorski kardynał cytowany we wtorek przez katolicki magazyn "The Tablet".
27 czerwca Sąd Najwyższy większością głosów 6:3 uznał, że trener amerykańskiego futbolu (który po meczach modlił się na boisku wraz zawodnikami szkoły średniej) ma konstytucyjne prawo do modlitwy. Sędzia Neil Gorsuch w opinii większości uzasadniał, że postępowanie Kennedy'ego było chronione przez Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA.
Trener powiedział po ogłoszeniu wyroku: "cieszę się, że mógłem walczyć o prawa i wolności wszystkich ludzi". Według jego prawnika, Kelly'ego Shackelforda, Kennedy stanie się teraz synonimem wolności wyznania w USA.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.