Dla dobra przyszłych pokoleń

Papieska Akademia Nauk debatuje nad sposobami na ratowanie oceanów.

Reklama

W związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Oceanów w Papieskiej Akademii Nauk zebrali się badacze z całego świata, by dyskutować nad sposobami ocalenia bogactwa głębin morskich dla dobra przyszłych pokoleń. „Floty statków rybackich niszczące ekosystemy, zanieczyszczenia przemysłowe, odpady pochodzące z tworzyw sztucznych – to tylko niektóre z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń” – wyjaśnia Joachim von Braun, przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ONZ zorganizuje spotkanie osób i instytucji zajmujących się ratowaniem ekosystemów oceanicznych, aby w ten sposób koordynować działania na poziomie międzynarodowym. „Bez współpracy pomiędzy państwami nie ma szans na zmiany. Tylko działając razem możemy ocalić głębiny morskie dla przyszłych pokoleń. Trzeba jednak pamiętać, że około miliard ludzi na całym świecie jest uzależnionych od zasobów morskich w zakresie wyżywienia i utrzymania, czego nie możemy im odebrać” – zauważa Joachim von Braun.

„Oceany są w bardzo trudnej sytuacji. Wykorzystujemy je, ale ich nie chronimy, nie dbamy o ich naturalne i delikatne ekosystemy. Na szczycie ONZ zastanowimy się w jaki sposób, wykorzystując najnowsze zdobycze nauki, rozwiązywać problemy oceanów, włączając w to jedno z największych zagrożeń, jakim jest zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Rozwiązań poszukają eksperci z całego świata: badacze mórz i oceanów, ale także ekonomiści, socjolodzy i ludzie kultury. Uważamy, że nauka, religia i kultura razem mają większą szansę pomóc oceanom – powiedział papieskiej rozgłośni Joachim Von Braun. – Celem jest także próba stworzenia międzynarodowego sojuszu na rzecz oceanów. Aktualnie mamy kłopoty nie z tym, że poszczególne kraje nie chcą ich chronić, ale że robią to na własną rękę. Działania te nie są skoordynowane. Dlatego chcemy wypracować wspólne zasady, by regulować te sprawy. Tak widzimy początki tej międzynarodowej współpracy, którą będziemy promować na zbliżającym się spotkaniu.“

Jak zauważa przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk, gdyby w zakresie produkcji i zużycia żywności wszystkie narody funkcjonowały podobnie jak Europejczycy i Amerykanie, do wyżywienia ludzkości potrzebowalibyśmy już dziś 2,5 planety. „W tym kontekście warto pamiętać, że 70 proc. powierzchni Ziemi to akweny a 90 proc. jej objętości to woda, czyli głównie morza i oceany. Będą one z czasem coraz bardziej wpływać na naszą jakość życia i już teraz można dostrzec ich znaczenie jako źródła zasobów na przyszłość. Morza to prawdziwe apteki, w których znajdują się bezcenne produkty naturalne. Niektóre gąbki morskie mogą być np. stosowane w leczeniu nowotworów. Morze jest także źródłem produktów, które ubogacają dietę uboższych populacji” – wyjaśnia Joachim von Braun.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7